W tym sezonie we flocie Lubelskiego Roweru Miejskiego do dyspozycji użytkowników jest 625 rowerów (w tym 15 dziecięcych), które są rozlokowane po 131 stacjach. Od wiosny br. wypożyczalnia ma w swojej ofercie także rowery elektryczne.
– Cały czas obserwujemy niesłabnące zainteresowanie mieszkanek i mieszkańców oraz odwiedzających nas gości korzystaniem z tej formy mobilności – mówi Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju. – W czasie wakacji Lubelski Rower Miejski również był chętnie wybieranym środkiem transportu. Liczymy, że w związku z powrotem do Lublina uczniów i studentów, ten trend nadal się utrzyma. Monitorujemy również korzystanie z rowerów elektrycznych, które od tego roku wprowadziliśmy jako rozwiązanie pilotażowe – podkreśla.
Trwa sezon Lubelskiego Roweru Miejskiego 2024
Ze statystyk lubelskiego ratusza wynika, że podczas tegorocznych wakacji Lubelskie Rowery Miejskie wypożyczono ponad 55,3 tys. razy i przejechano nimi łącznie prawie 195 tys. km. W sezonie wakacyjnym z oferty wypożyczalni skorzystało też ponad 3,2 tys. nowych użytkowników. Z kolei od początku tegorocznego sezonu (pełna flota jest dostępna od 21 marca br.) miejskie rowery wypożyczono już blisko 131 tys. razy i przejechano nimi ponad 457 tys. km, a liczba nowych użytkowników sięga już ponad 10 tys.
– W tym roku nowością są rowery elektryczne, które do tej pory wypożyczono 2683 razy, a użytkownicy przejechali na nich ponad 16,5 tys. kilometrów – dodaje Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego ratusza.
MPK operatorem Lubelskiego Roweru Miejskiego
Przypomnijmy, że od 2023 roku operatorem LRM jest przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. Od tego czasu miejskie rowery zostały wypożyczone ponad 284 tys. razy, a liczba osób z nich korzystających sięgnęła ponad 31,5 tys. – Z kolei dystans przejechany na 625 rowerach to blisko 946 tys. kilometrów – wylicza Czerwonka.
Zaznaczmy przy tym, że system Lubelskiego Roweru Miejskiego jest powiązany z komunikacją miejską poprzez integrację z Lubelską Kartą Miejską i systemem LUBIKA.
– Oznacza to, że posiadacze biletu okresowego mają możliwość korzystania z roweru miejskiego nieodpłatnie przez 30 minut dziennie. Taki bonus obowiązuje w każdy dzień ważności biletu okresowego. Z kolei dla osób posiadających identyfikator LKM obowiązuje specjalny cennik wypożyczeń i abonamentów. Ta połączona oferta wyróżnia Lublin spośród polskich miast – podkreśla Anna Czerwonka.
Zobacz także: Rowerowe Topienie Marzanny w Lublinie. Lubelscy rowerzyści otworzyli sezon!