Znak drogowy: ścieżka rowerowa

i

Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

INTERPELACJA

Radny apeluje o poprawę stanu ścieżek rowerowych w Lublinie. Czy rowerzyści mogą na to liczyć? Znamy odpowiedź ratusza

2023-07-26 11:22

O poprawę nawierzchni ścieżek rowerowych na terenie Lublina oraz wykoszenie roślinności znajdującej się przy poboczach ciągnących się wzdłuż nich zaapelował do władz Lublina jeden z miejskich radnych. Co na to ratusz? Znamy odpowiedź!

Radny Miasta Lublin Tomasz Pitucha (klub PiS) zwrócił uwagę na stan lubelskich ścieżek rowerowych. Przypomniał przy tym, że miasto od lat promuje jazdę na rowerze i to zarówno w celach rekreacyjnych, jak i na przykład przy dojazdach do pracy.

„Niestety stan ścieżek rowerowych i ich otoczenia nie potwierdza kierunku obranego przez miasto i jego władze, a często zniechęca do korzystania z roweru” – twierdzi radny w złożonej przez siebie interpelacji, skierowanej do władz Lublina.

W tym samym dokumencie Pitucha zaapelował o wykoszenie pokrzyw i innej roślinności, która występuje na poboczu przy ścieżce rowerowej rozciągającej się wzdłuż Bystrzycy. „Zwłaszcza na wysokości os. Przyjaźni, a także od wiaduktu kolejowego przy ul. Janowskiej do Zalewu Zemborzyckiego oraz wzdłuż ul. Krężnickiej od pętli autobusowej w Dąbrowie, do mostu na ul. Cienistej” – precyzuje Pitucha.

Oprócz tego radny zwrócił uwagę na konieczność poprawy nawierzchni ścieżek rowerowych wytyczonych między innymi na ul. Diamentowej i Turystycznej w Lublinie.

Nawierzchnia jest tam tak nierówna, że zniechęca do jazdy a równocześnie stanowi zagrożenie dla uczestników ruchu - zarówno rowerzystów jak i kierowców” – twierdzi Pitucha.

Ścieżka rowerowa nagle ślepo się urywa. Bubel po otwarciu metra na Bemowie?

Jest odpowiedź ratusza

Władze Lublina odniosły się już do kwestii poruszonych w interpelacji radnego. Zatem czy i w jakim zakresie lubelscy rowerzyści mogą liczyć na poprawę stanu ścieżek rowerowych w mieście?

„Prace związane z wykoszeniem trawy wzdłuż ścieżki rowerowej, ciągów pieszych oraz miejsc rekreacyjnych na terenach należących do Gminy Lublin zlokalizowanych na wysokości os. Przyjaźni zostały zrealizowane. Mając na uwadze kwestie ekologiczne, w tym również zmieniający się klimat, kryzys bioróżnorodności oraz potrzebę ochrony dzikich zapylaczy część tego terenu pozostawiona została jako naturalne łąki. Natomiast odcinek od ul. Janowskiej do ul. Cienistej został zlecony do realizacji firmie zajmującej się zielenią miejską z terminem wykonania do 31.07.2023 r.” – tłumaczy w odpowiedzi na pierwszą część interpelacji Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

W dalszej części pisma Szymczyk odniósł się także do podnoszonej przez radnego Pituchę kwestii poprawy nawierzchni ścieżek rowerowych. Przypomniał tym samym, że pieniądze zabezpieczone w tegorocznym budżecie miasta na różne prace drogowe zostaną przeznaczone na „realizację dotychczas zawartych umów o wykonanie usług remontowych”. – „Realizacja kolejnych przedsięwzięć ujętych w zakresie rzeczowym ww. zadania budżetowego będzie możliwa po zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych” zaznacza zastępca prezydenta.

Będzie akcja informacyjna dla rowerzystów?

W złożonej przez siebie interpelacji Tomasz Pitucha zaproponował także, by zorganizować akcję informacyjną dla rowerzystów. Miałaby ona przypomnieć miłośnikom jednośladów o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze oraz o jego obowiązkowym wyposażeniu. W odpowiedzi na tę część interpelacji zastępca prezydenta przypomniał, że podobna akcja była już prowadzona w Lublinie w latach 2019-2020 i była dedykowana głównie do nieletnich rowerzystów.

„Obecnie zadania związane z edukacją dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową realizowane są bezpośrednio przez placówki oświatowe wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego KMP Lublin oraz WORD Lublin. W tym zakresie wykorzystuje się "Miasteczko Ruchu Drogowego" usytuowane przy al. Zygmuntowskich w Lublinie” – wskazuje Szymczyk dodając, że w czasie wakacji na tym terenie prowadzone są także letnie półkolonie.

Zobacz także: Plac zabaw z parkiem linowym i nie tylko. Na dachu dworca w Lublinie powstaje strefa wypoczynku