Queerz Get Loud Festival w Lublinie
Jubileuszowa, 5. edycja Queerz Get Loud Festival organizowanego przez Fundację Camera Femina potrwa od piątku do niedzieli w przestrzeniach Centrum Kultury w Lublinie. W tegorocznym programie znalazły się między innymi takie punkty, jak: drag show, queerowe bingo, warsztat „Queerowa przyjemność erotyczna” czy panel dyskusyjny „Praca seksualna jako część queerowego dziedzictwa”.
W trakcie tej dyskusji – jak wynika z opisu wydarzenia – będzie można posłuchać o doświadczeniach kilku osób związanych z tą branżą, zaś organizatorzy przekonują, że rozmowa będzie również nawiązywać do historycznego aspektu walki o prawa osób LGBT, w którym „istotną rolę odgrywały osoby trans, niebiałe, które zajmowały się pracą seksualną”, a „estetyka queerowa zawsze czerpała z kultury pracy seksualnej i seksualności”.
Radni PiS z Lublina oburzeni programem Queerz Get Loud Festival w Lublinie. Złożyli interpelację
Jak się okazuje, 5. edycja Queerz Get Loud Festivalu jest organizowana dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu od Ambasady Królestwa Niderlandów, a także od Miasta Lublin. To właśnie ten fakt oraz to, że wydarzenie odbywać się będzie w przestrzeni należącego do samorządu Centrum Kultury, wzbudziło oburzenie u radnych Rady Miasta Lublin, należących do klubu Prawa i Sprawiedliwości, w związku z czym złożyli interpelację skierowaną do prezydenta Krzysztofa Żuka, w której stawiają szereg pytań dotyczących organizacji Queerz Get Loud Festivalu.
„Czy charakter w/w Festiwalu polegający na „celebracji, różnorodności, platformie do wspólnego doświadczania siebie, inspiracji i stymulacji oraz wielogłosie różnych środków wyrazu" jest zgodny z zadaniami samorządowej instytucji kultury, jaką jest Centrum Kultury w Lublinie (…)? Jaką wartość artystyczną wnoszą takie wydarzenia festiwalowe jak: warsztaty z queerowej przyjemności erotycznej, występy drag show, czy projekcje filmów queerowych?” – to przykładowe pytania, jakie radni PiS zawarli w dokumencie.
Ponadto, w złożonej interpelacji padły między innymi zapytania o to, czy w wydarzeniach, jakie wchodzą w program festiwalu, mogą wziąć udział osoby poniżej 18 r. życia (w momencie publikowania tego artykułu w oficjalnej zapowiedzi wydarzenia na stronie CK widnieje informacja, że wstęp na festiwal jest bezpłatny, ale mogą w nim uczestniczyć tylko osoby od 16. roku życia – przyp. red.) oraz czy i w jaki sposób wsparcie udzielone tego typu imprezie przez miasto może pomóc Lublinowi w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Festiwal promuje pracę seksualną?
W rozmowie z wp.pl Robert Derewenda, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Lublin przyznał, że zastanawia się też, czy organizowany w ramach festiwalu panel dotyczący pracy seksualnej wprost „nie jest formą promocji” takiego zajęcia. Portal poprosił o komentarz w tej sprawie Alinę Synakiewicz, rzeczniczkę Queerz Get Loud, która w odpowiedzi odwołała się do historycznego aspektu tej dyskusji i podkreśliła, że planowany panel „nie ma na celu promowania pracy seksualnej”, ale też nie będzie jej stygmatyzować.
„Niezależnie od tego, co kto sądzi o pracy seksualnej, osoby ją wykonujące mają prawo do szacunku, do bezpieczeństwa i do wolności od dyskryminacji i przemocy” – powiedziała Synakiewicz dla wp.pl.
Odpowiedzi na złożoną we wtorek przez radnych PiS interpelację jeszcze nie ma. Miasto ma 14 dni na jej udzielenie.
Zobacz także galerię zdjęć: Ulicami Lublina przeszedł VI Marsz Równości 2024! Zobacz zdjęcia