Już niebawem otoczenie Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul. Elektrycznej w Lublinie zyska nowy element. Na asfaltowym placu na terenie placówki stanie pierwsze w mieście mobilne boisko. Ratusz przygotowuje się właśnie do zawarcia umowy z wykonawcą, którego zadaniem będzie montaż tego obiektu oraz wykonanie kilku dodatkowych przyszkolnych prac. Powstanie mobilnego boiska to inwestycja, która wśród projektów dzielnicowych zgłoszonych w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego otrzymała największą liczbę głosów (1472), a głosowali na nią nie tylko uczniowie i pracownicy SP nr 15, ale również mieszkańcy i mieszkanki lubelskiego Kośminka.
– Mobilne obiekty sportowe z powodzeniem funkcjonują w przestrzeni publicznej w różnych miastach – są to zazwyczaj boiska do piłki nożnej lub lodowiska. Teraz takie rozwiązanie chcemy sprawdzić również u nas – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Czym jest boisko mobilne?
Boisko mobilne to taki obiekt sportowy, który może zostać rozstawiony w dowolnym miejscu. Możliwe jest przenoszenie go na inny teren, jak również montaż wewnątrz hal sportowych.
– Boisko mobilne składa się z nawierzchni trawiastej o dowolnej powierzchni, wraz z bandami ograniczającymi pole gry oraz bramek. W skład konstrukcji wchodzą również specjalne siatki zapobiegające wypadaniu piłki poza boisko – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Boisko mobilne, które powstanie na lubelskim Kośminku, zostanie zamontowanie na placu asfaltowym przy Szkole Podstawowej nr 15, około 10 metrów od wschodniej ściany budynku. Po uprzednim oczyszczeniu, sfrezowaniu i wyrównaniu nierówności na asfalcie, do dyspozycji uczniów trafi pole gry o wymiarach 30 m x 17,44 m.
– Wyposażenie będą stanowiły dwie czołowe bramki główne, sześć mniejszych bramek, konstrukcje elementów stalowych oraz bandy z paneli z tworzywa sztucznego, a także piłkochwyty z linki polipropylenowej. Nawierzchnię boiska z trawy syntetycznej wykonawca ułoży na gumowym podkładzie amortyzującym. Obie te warstwy będą rozwijane z rolki – wylicza Głazik.
Poza montażem obiektu sportowego, wykonawca inwestycji będzie musiał także utwardzić kostkę między boiskiem a szkołą, wykonać izolację przeciwwilgociową ściany szkoły oraz zamontować oświetlenie i nowe (dwie) kamery monitoringu. Całość prac powinna zostać zakończona w ciągu 10 tygodni.
Warto dodać, że podobny mobilny obiekt ma zostanie również wykonany na terenie SOSW przy ul. Ordonówny. To także pomysł pochodzący z IX edycji BO.
Zobacz także: Młodzież ma kolejną swoją przestrzeń. Tym razem to "Prusa 2" [GALERIA]
Polecany artykuł: