CIK w Lublinie

i

Autor: zdj. CIK/lublin.eu

Przemoc w rodzinie, bieda, HIV i alkoholizm. Gdzie się zgłosić po pomoc w pandemii i nie tylko

2022-01-19 17:36

W Polsce z depresją zmaga się nawet półtora miliona osób. Szacuje się, że w pandemii ta liczba się podwoiła. Co dziewiąty Polak przez izolację zacząć sięgać po alkohol.

W Lublinie - mimo zagrożeń pandemicznych - Centrum Interwencji Kryzysowej już drugi rok z rzędu udziela wsparcia potrzebującym mieszkańcom.

- Celem działalności centrum jest świadczenie bezpłatnej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej, prawnej, socjalnej i interwencyjnej osobom pozostającym w trudnej sytuacji życiowej - mówi nam Izolda Boguta z lubelskiego ratusza.

Chodzi m.in. o przemocą w rodzinie; uzależnienie własne lub członka rodziny; niepełnosprawność; długotrwałą lub ciężką chorobę; bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych; kryzysy osobiste; zdarzenia losowe; a także skutki pandemii COVID-19.

Pomoc jest darmowa. Można też uzyskać porady telefoniczne i mailowe. Niezależnie od tego, placówka prowadzi Całodobowy Telefon Zaufania. - Numer 733 588 900 przeznaczony jest dla osób z problemami takimi jak: uzależnienia i przemoc, kryzysy osobowości i myśli samobójcze, problemy rodzinne i wychowawcze, samotność, choroby przewlekłe oraz choroby (w tym HIV, AIDS) i zaburzenia psychiczne - dodaje Boguta. Telefon obsługują psychologowie i terapeuci.

W Centrum odbywają się również zajęcia grupowe. To m.in. "Szkoła dla rodziców i wychowawców", grupa wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie czy program psychologiczno-terapeutyczny dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

Placówka zapewnia również 27 miejsc noclegowych w mieszkaniach interwencyjnych. - Dzięki czemu zapewnia doraźne całodobowe schronienie dla osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej lub przemocy - wyjaśnia Boguta.

Szczegóły pomocy na profilu cik w mediach społecznościowych i na lublin.eu