Przekroczenie stężeń pyłu zawieszonego. Może tak być do niedzieli

i

Autor: unsplash.com

Przekroczenie stężeń pyłu zawieszonego. Może tak być do niedzieli

2022-08-25 11:16

W woj. lubelskim w środę przekroczono stężenie pyłu zawieszonego PM10. Taka sytuacja prawdopodobnie wiąże się z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy. Niestety, obecne warunki meteorologiczne sprzyjają napływowi zanieczyszczonych mas powietrza. Tego typu problemy mogą się utrzymywać do niedzieli.

Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na stacjach monitoringu jakości powietrza w województwie lubelskim odnotowywano w środę podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Przekroczenia wystąpiły na stacjach w: Białej Podlaskiej (101,8 µg/m3), Zamościa (105,2 µg/m3) i Chełma (115,3 µg/m3).

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie poinformował w czwartek w komunikacie, że liczba mieszkańców obszaru, na którym wystąpiło przekroczenie poziomu informowania, wynosi 178,7 tys. osób.

- Nie prognozuje się przekroczenia poziomu informowania w czwartek – dodał lubelski wydział.

GIOŚ wydał w środę m.in. dla województwa lubelskiego komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 150 µg/m3). Prognozowane przekroczenie obejmuje powiat i miasto Lublin, powiat i miasto Chełm, powiat i miasto Zamość, powiat i miasto Biała Podlaska, powiat radzyński i powiat janowski.

SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie

Jak wynika z komunikatów inspekcji ochrony środowiska, przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski.

Według danych GIOŚ, biorąc pod uwagę obecne warunki pogodowe, podwyższone - z powodu napływu mas powietrza znad Europy Wschodniej - stężenie pyłu zawieszonego PM10 na wschodzie Polski może się utrzymać do niedzieli.

Zanieczyszczenie powietrza woj. lubelskie – jak wpływa?

Do najbardziej narażonych grup, które mogą cierpieć z powodu złego stanu powietrza, należą osoby mające choroby serca, przewlekłe choroby układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), starsi, kobiety w ciąży oraz małe dzieci czy osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową, czy ozdrowieńcy.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Źle mogą się także czuć osoby z problemami z układem oddechowym. Istnieje możliwość pogorszenia się dolegliwości takich jak kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej czy nasilenie się objawów astmy.  

W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Jak się zachowywać w obliczu takiego zagrożenia?

 Jeżeli został wydany komunikat o złej jakości powietrza należy rozważyć ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła.

Lepiej także unikać wierzenia pomieszczeń czy zwiększanie zanieczyszczenia powietrza poprzez np. palenie w kominku.

W takich dniach nie można zapomnieć o osobach, które są przewlekłe chore lub niepełnosprawnie. Być może będą potrzebowały dodatkowej opieki.