- Wpłynęło 78 tysięcy wniosków i dotychczas zwolniliśmy ze składek za marzec i kwiecień ponad 56 tysięcy firm na łączną kwotę 283,5 miliona złotych. Ta forma pomocy jest największa, jeżeli chodzi o wymiar finansowy. Następnym instrumentem są świadczenia postojowe: wpłynęło 66 tysięcy wniosków. Kwota wypłat na dzisiaj to 103 miliony - mówi Piotr Waszak, dyrektor lubelskiego oddziału ZUS.
Przedsiębiorcy po wsparcie mogą zgłaszać się także do Urzędów Pracy.
- Wojewódzki Urząd Pracy realizuje wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - mówi Andrzej Pruszkowski, dyrektor WUP w Lublinie. - To wsparcie polega na dofinansowywaniu wynagrodzeń pracowników z tytułu przestoju. Wynosi ono 50% minimalnego wynagrodzenia wraz z pochodnymi. Inny tytuł z którego dofinansowujemy wynagrodzenia to obniżenie wymiaru czasu pracy pracowników i wtedy Fundusz dofinansowuje wynagrodzenie pracowników do połowy. Przedsiębiorcy mogą się też ubiegać o mikropożyczki.
Jak podkreślił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, w województwie lubelskim instrumenty tarczy antykryzysowej dedykowane przedsiębiorcom, którzy chcą uchronić miejsca pracy przynoszą dobry rezultat, ponieważ w niewielkim stopniu przyrasta stopa bezrobocia. W kwietniu wynosiła 7,9%, to o dwie dziesiąte punktu procentowego więcej niż przed rokiem i o trzy dziesiąte więcej niż w marcu.