Strajk rolników 2024

i

Autor: Piotr Stańczak Rolnicy w czasie pikiety w centrum Kielc w marcu 2024 roku.

Protest rolników

Protesty rolników w woj. lubelskim. W tym miejscu 13 grudnia 2024 będą utrudnienia

2024-12-12 14:25

W piątek (13.12) rolnicy z woj. lubelskiego planują ponownie protestować i organizować blokady w regionie. Tym razem przeciwstawiają się wobec planowanego podpisania umowy handlowej z krajami Mercosur. Gdzie pojawią się utrudnienia drogowe w woj. lubelskim?

Protesty rolników woj. lubelskim 13.12

W dniu 13 grudnia o godz. 9.00 na terenie powiatu opolskiego planowane jest rozpoczęcie protestu rolników. Protest ma się odbyć w miejscowości Kamień na terenie gminy Łaziska na drodze wojewódzkiej 747, ale także w Annopolu (powiat kraśnicki, DK74).  Protest ma trwać w godz. 9.00-17.00. Podczas zgromadzenia wystąpią utrudnienia w ruchu w rejonie drogi dojazdowej na most na Wiśle.

- Apelujemy o stosowanie się do informacji przekazywanych przez policjantów. Wyruszając w drogę, powinniśmy uwzględnić dłuższy niż zwykle czas dojazdu. Będziemy dbać o bezpieczeństwo kierujących oraz protestujących – informuje st. asp. Katarzyna Bigos z opolskiej policji.

W związku z utrudnieniami w ruchu drogowym prosimy wszystkich o zwiększenie ostrożności na drogach oraz o rozważne planowanie wyjazdów z uwzględnieniem protestu na terenie powiatu opolskiego.

Protest rolników w woj. lubelskim 27 marca 2024

O ile rozmowy organizatorów protestu z policją i władzami Annopola zakończyły się kompromisowymi ustaleniami i zgodą na protest, to wójt gminy Łaziska Karol Grzęda nie zgodził się na protest w formie zaproponowanej przez rolników. Ci odwołali się do sądu.

- Właśnie przed chwilą Sąd Okręgowy w Lublinie zdecydował, że nasz protest może się odbyć – informuje Mateusz Woźniak. – Startujemy w piątek zgodnie z planem.

Jak ingormują rolnicy, żaden z poprzednich postulatów nie został zrealizowany.

Umowa z Mercosurem

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w piątek w Montevideo, że Unia Europejska i blok państw Ameryki Południowej Mercosur po 25 latach zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu. Porozumienie ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. KE liczy też na to, że z tych krajów będzie można pozyskiwać surowce niezbędne do produkowania czystych technologii, w tym baterii.

Umowa budzi jednak sprzeciw europejskich rolników, którzy obawiają się zalewu unijnego rynku przez tanie produkty rolne z krajów takich Brazylia czy Argentyna.

Zobacz także: Tak wyglądała Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych 2024 w Lublinie