Koń arabski

i

Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

PRIDE OF POLAND 2023

Pride of Poland i 45. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim już w ten weekend! Sprawdź szczegóły

2023-08-08 15:18

Już w najbliższy piątek w stadninie w Janowie Podlaskim rozpocznie się 45. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Wydarzenie to potrwa trzy dni. Na niedzielę zaplanowano natomiast słynną na całym świecie aukcję Pride of Poland. Sprawdź szczegóły wydarzenia.

Wielkie święto koni arabskich rozpocznie się 11 sierpnia i potrwa 13-ego. Od piątku do niedzieli w janowskiej stadninie odbywać się będą prezentacje koni rywalizujących w ramach Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej Krzysztof Kierzek, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, w tym roku na pokazy zgłoszono 117 koni. Ostatniego dnia najwyżej ocenionym zwierzętom zostaną przyznane tytuły czempionów, nagrody dodatkowe oraz nagroda dla najlepszego konia pokazów. Ponadto, na niedzielę (13 sierpnia) zaplanowano aukcję Pride of Poland, podczas której na sprzedaż wystawione zostaną 24 konie. Z kolei w poniedziałek (14 sierpnia) odbędzie się Summer Sale, gdzie do wylicytowania będą 23 konie. 12 z 47 arabów zgłoszonych na aukcje (Pride of Poland + Summer Sale) zostanie wystawiona przez prywatnych hodowców.

Żęcie w Lublinie, czyli jak się drzewiej żniwowało. W lubelskim skansenie odbyły się żniwa.

Które konie mają być gwiazdami aukcji Pride of Poland 2023?

W rozmowie z PAP prezes Kierzak wymienił kilka koni zasługujących na szczególną uwagę podczas tegorocznej aukcji. Są to przede wszystkim utytułowane klacze, takie jak: 9-letnia Wildona i 5-letnia El Esmera ze stadniny w Michałowie oraz 3-letnia Babetta z Janowa Podlaskiego. Do najlepszych koni organizatorzy zaliczają również klacze Patria, Celita, Editoria, Apolonia czy Elaksa, która, podobnie jak Wildona, jest córką niezwykle poszukiwanego ogiera Shanghai EA.

Natomiast wśród koni posiadających prywatnych właścicieli na uwagę zasługują: urodzone w tym roku źrebię po ogierze Shanghai EA – Majama, klacz Calatina z linii, która odnosiła sukcesy pokazowe na arenie krajowej i międzynarodowej, klacz Pentoria będąca pełną siostrą michałowskiej Poganinki, czy klacz Pegala PS, która jest córką czempiona świata, ogiera Gazal Al Shaqa.

„Ciekawą ofertą są dwa niezwykle utytułowane ogiery oferowane przez stadniny w Michałowie i Janowie - Paris i Ferrum” – podali organizatorzy.

„Zainteresowanie wyższe niż w ubiegłym roku”

Kierzek przekazał, że obecność podczas wydarzenia zapowiedziało ponad 40 klientów z Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych i Europy.

„Cieszymy się, że mamy już przynajmniej dwóch klientów zapowiedzianych ze Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym roku właściwie ze Stanów nikt nie licytował” – powiedział Kierzek.

Ostateczną liczbę uczestników tegorocznego wydarzenia poznamy w momencie rejestracji, która skończy się na godzinę przed planowaną aukcją.

„Zainteresowanie oceniam, jako wyższe niż w ubiegłym roku” – twierdzi prezes PKWK.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich i aukcja Pride of Poland. Gdzie będzie można je obejrzeć?

Zarówno Narodowy Pokaz Koni Arabskich, jak i niedzielna aukcja Pride of Poland będą transmitowane online przez cztery międzynarodowe portale internetowe. Część osób będzie licytować online przez platformę aukcyjną Equibid.pl.

Wydarzenie odbędzie się także przy udziale widzów. Jak wskazał prezes, już rozeszły się prawie wszystkie bilety na aukcję i darmowe wejściówki na pokaz, których w tym roku było około 500 (to ok. 200 więcej niż przed rokiem).

Pride of Poland 2022 - podsumowanie ubiegłorocznej aukcji

Jak poinformowali organizatorzy, podczas aukcji w 2022 r. sprzedano łącznie 24 konie. Ostateczny wynik Pride of Poland i Summer Sale - w oparciu o zaksięgowane wpłaty prowizji wynikającej z regulaminu – wyniósł 4,3 mln zł. Przypomnijmy tutaj, że podczas ubiegłorocznej edycji aukcji nie obyło się bez skandalu. Choć jeden z kupców wylicytował konie za blisko milion euro, to finalnie za nie nie zapłacił.

Zobacz także: Lubelski lew już nie straszy. Skończyły się prace konserwatorskie