wojsko

Prawie 1,2 tys. dni służą na granicy polsko-białoruskiej. Lubelscy terytorialsi bronią kraju od 2021 roku. Zdjęcia

2024-12-13 12:19

„Służba nie drużba”. Tak można opisać postawę żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy od jesieni 2021 roku służą na granicy polsko-białoruskiej. Za kilka dni minie 1,2 tys. dni działań w tej części kraju.

Na wschodniej granicy służy około tysiąca żołnierzy

Działania żołnierzy rozpoczęły się w 2021 roku. Wtedy to wprowadzono stan wyjątkowy na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego.

- Żołnierze WOT z różnych województw, w systemie rotacyjnym, realizują różnorodne zadania, takie jak patrole piesze, kołowe, loty rozpoznawcze bezzałogowców oraz patrole konne – przyznaje Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

PREZYDENCIE! WYPROWADŹ WOJSKO! OBALIĆ TEN RZĄD! WŚCIEKLI WYBORCY PiS APELUJĄ DO ANDRZEJA DUDY!| KOMENTERY

W kulminacyjnym momencie w ochronę wschodniej granicy zaangażowanych było około 2 tys. żołnierzy. Choć w ostatnim czasie uwaga skupiona była na pomocy w rejonach dotkniętych powodzią, to każdego dnia na wschodniej granicy służbę pełni około tysiąca żołnierzy, w tym żołnierze 2 LBOT.

Bożę Narodzenie to rodzinny czas, ale nawet w takim okresie wielu lubelskich terytorialsów spędzie je na posterunku, by zapewnić ochronę wschodniej granicy kraju. - Do służby w tym czasie cały czas nie brakuje ochotników terytorialnej służby wojskowej, choć jest to służba niebezpieczna i pełna wyzwań. Każdego dnia straż graniczna odnotowuje kilkadziesiąt prób nielegalnego przekroczenia naszej granicy – wyjaśnia Marta Gaborek.

Jakie miasto było stolicą województwa przed 1999 rokiem?
Pytanie 1 z 10
Jakie miasto było stolicą województa lubelskiego?