Kultura

Poznaliśmy program tegorocznej Nocy Kultury. Lubelski festiwal zabierze uczestników w wyjątkową podróż

2025-04-24 16:11

Przed nami 19. edycja Nocy Kultury, tym razem pod hasłem "MiastoRelacje". To będzie szansa na odkrycie Lublina z nowej perspektywy złożonej z magicznej przestrzeni pełnej świetlnych instalacji, koncertów i performance-ów. Co będziemy mogli zobaczyć i w czym wziąć udział?

W czwartek (24 kwietnia) poznaliśmy program festiwalu.

Hasło tegorocznej Nocy Kultury, czyli miasto relacje jak zwykle jest bardzo pojemne znaczeniowo i bardzo nas cieszy, że tak pięknie zorganizowało wyobraźnię osób zgłaszających się w otwartym naborze. Pomysłodawcy pomyśleli o relacjach międzyludzkich, o relacjach z miastem, o relacjach z architekturą, o relacjach z literaturą i z przeróżnymi przejawami sztuki - mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

"W ciągu tych 7 godzin prezentujemy blisko 200 różnych wydarzeń i instalacji. To intensywność, która nie pozwala na obojętność i zostaje w pamięci na długo."

Fenomen tego festiwalu polega właśnie na tym, że trwa on tylko 7 godzin i odbywa się podczas jednej, jedynej, wyjątkowej nocy. Badania, które prowadzimy wśród naszej publiczności, potwierdzają, że to właśnie ta formuła jest kluczowa dla odbiorców. Z jednej strony czasem pojawiają się głosy narzekania, że było dużo ludzi, że było tłoczno, że ktoś czegoś nie zobaczył, nie zdążył, nie dotarł na czas. Ale z drugiej strony, coraz mocniej przebija się opinia, że to właśnie ten tłum, to wspólne przeżywanie, to bycie częścią czegoś większego od jednej instalacji do drugiej, od jednego wydarzenia do kolejnego tworzy ten niepowtarzalny klimat festiwalu - opowiada Marzena Bielecka, dyrektorka programowa Nocy Kultury.

Kolejny raz w organizację są zaangażowani liczni wolontariusze, którzy zachęcają do wspólnego tworzenia tego wyjątkowego wydarzenia.

Wolontariat daje niesamowitą możliwość poznania ludzi z całej Polski. Często spotykamy osoby, których w innych okolicznościach nigdy byśmy nie poznali - totalnie różni, z różnych środowisk, w różnym wieku, z różnymi zainteresowaniami, a mimo to łączy nas jedno: chęć działania i pomagania. I to właśnie robimy. To naprawdę świetna okazja do rozwoju, ale także ogromna szansa dla osób nieśmiałych. Można zaczynać powoli. Nie trzeba od razu występować na scenie czy zajmować się konferansjerką. Krok po kroku, powoli, uczymy się, otwieramy, budujemy pewność siebie. Obserwuję to wśród innych z czasem osoby nieśmiałe zaczynają pełnić coraz bardziej odpowiedzialne role. Dlatego uważam, że wolontariat jest dla każdego. Trzeba tylko chcieć - zachęca Milena Szucka wolontariuszka.

W programie znajdą się m.in.:

  • „Granice bliskości” – koronkowe dłonie Patrycji Domin przy ul. Ku Farze
  • „Grzechy szkolne” – spektakl Teatru Panopticum o młodzieży
  • Spacer „Lublin, który przemija” – z Magdaleną Łuczyn
  • Scena rapowa – młodzi artyści i gwiazda wieczoru O.S.T.R.
  • „Śmierć to nie koniec” – instalacja J. Koziary + „Kwiaty Paproci”
  • „Białość” – koronkowa brama Violetty Stafińskiej na ul. Złotej
  • „Noc w Browarze” – wystawy, filmy (Niebo nad Berlinem, Wilczyca) i chillout
  • „Karta Caltion” – projekt upcyklingowy wychowanków Domu Dziecka
  • LEGO legendy – scenki Michała Chmielowskiego + wielkie klocki na placu po Farze

Pełen program Nocy Kultury znajdziecie tutaj.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Noc Kultury 2024 w Lublinie wielkim hitem! Na ulicach miast były prawdziwe tłumy! [GALERIA]

Zielono mi, czyli Festiwal Roślin w Lublinie
Lublin Radio ESKA Google News