Powstała Polska Federacja Rowerowa
Jak możemy dowiedzieć się z informacji prasowej, w siedmioosobowym zarządzie znalazły się przedstawiciele miast: Kraków, Lublin, Łódź, Poznań i Wrocław. Prezesem stowarzyszenia został Tadeusz Mirski, który jest prezesem Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.
Jakie są główne cele federacji? Chodzi m.in. o wspieranie tworzenia nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury rowerowej. Co więcej, powstanie takiej federacji ma na celu poprawę bezpieczeństwa poprzez wprowadzenie praktycznej nauki jazdy rowerem dla dzieci w rzeczywistym ruchu drogowym, nieobecnej w przygotowaniu i egzaminie na kartę rowerową. Jednym z celów PFR jest również rozwój długodystansowych tras do uprawiania turystyki rowerowej.
- Infrastruktura rowerowa powinna być tworzona w taki sposób, żeby ułatwić wybór roweru zwykłym ludziom na co dzień, w dojazdach do pracy, do szkoły, do sklepu czy na dworzec. Musi być na tyle bezpieczna, żeby rodzic nie bał się wypuścić swoich dzieci samodzielnie. Musi być na tyle komfortowa, żeby ułatwić życie osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Musi być czytelna, żeby wszyscy łatwo się odnaleźli i spokojnie dojechali do celu, niezależnie od środka transportu - mówi Tadeusz Mirski, prezes Polskiej Federacji Rowerowej.
Organizacje z Lubelszczyzny przyłączyły się do projektu
Wśród organizacji rowerowych, które współtworzą PFR są trzy z woj. lubelskiego. Pierwsza z nich to „Porozumienie Rowerowe”, która działa w Lublinie od ponad 15 lat. Drugą z nich jest „Fundacja Mobilności Aktywnej”, która w ramach kampanii Edukacja Rowerowa 2.0 organizuje na terenie naszego województwa praktyczne zajęcia rowerowe dla dzieci w ruchu drogowym i działa na rzecz reformy karty rowerowej. Trzecią organizacją jest „Świdnik Miasto dla Rowerów”. Ta z kolei doprowadziła do powstania sieci dróg rowerowych w Świdniku. W efekcie stojaki rowerowe przy szkołach w tym mieście „pękają w szwach”.
- Zbieramy wieloletnie doświadczenia kilkunastu organizacji lokalnych po to, by łączyć siły i stworzyć ogólnopolski ruch rowerowy. Zamierzamy być eksperckim głosem w debacie publicznej, który wesprze zarówno samorządy, jak i organizacje rowerowe najlepszymi rozwiązaniami i dobrymi praktykami - deklaruje Olivier Schneider, wiceprezes Polskiej Federacji Rowerowej.
Do Federacji należy obecnie 15 organizacji z całej Polski, ale kolejne mogą się dalej zgłaszać do współpracy.
ZOBACZ TAKŻE: Spacer po lubelskim Czechowie