Ponad 55 tys. pacjentów w woj. lubelskim nie przyszło na wizyty lub badania! „Skala nieodwołanych wizyt jest znacząca”

i

Autor: www.pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

ZDROWIE

Ponad 55 tys. osób w woj. lubelskim nie przyszło na wizyty lub badania! „Skala nieodwołanych wizyt jest znacząca”

2024-11-12 10:17

- Nieodwołana wizyta, to przede wszystkim strata terminu, z którego mógłby skorzystać inny pacjent – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. A takich przypadków w tym roku było już mnóstwo!

Spis treści

  1. Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ o nieodwołanych wizytach/badaniach
  2. „Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta”
  3. SMS-y przypominają o wizycie lub badaniu

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ o nieodwołanych wizytach/badaniach

Najnowsze dane lubelskiego NFZ nie mogą napawać optymizmem. W 2023 roku pacjenci nie odwołali aż 72 tys. 772 wizyt. W tym roku – od początku stycznia do sierpnia ta liczba wynosi 55 tys. 105!

- Najwięcej, bo ponad 14 tys., przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 13 tys. z kardiologii, ponad 8 tys. z endokrynologii, a z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 7,7 tys. W przypadku poradni onkologicznej – 3,5 tys. wizyt, a ponad 2 tys. nieodwołanych badań wystąpiło w przypadku badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej – podkreśla Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ.

Co nas czeka? 30 | Dr Joanna Gorgol

„Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta”

Jak podkreśla, nasza postawa ma wpływ na zdrowie innych. Dlaczego? Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona, to inny pacjent mógłby w tym terminie skorzystać z pomocy lekarskiej.

- W przypominaniu o odwołaniu wizyty, czy badania ważną rolę odgrywa edukacja, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, dołączył do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich – przyznaje Małgorzata Bartoszek.

ZOBACZ TAKŻE: Mali i duzi pobiegli dla Polski! Druga edycja Ulicznych Biegów Niepodległości

SMS-y przypominają o wizycie lub badaniu

Narodowy Fundusz Zdrowia dba o „zapominalskich”. W jaki sposób? Wysyłając wiadomości tekstowe na nasze telefony komórkowe. A takowych od stycznia 2024 do końca września wysłano ponad 10,5 mln!

- Wiadomości do pacjentów NFZ wysyła od lutego 2020 r. Przypomnienie dotyczy wizyt pierwszorazowych z 40 świadczeń m.in.: kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Pacjent otrzymuje SMS na cztery dni przed umówioną wizytą, czy badaniem. W treści smsa podane są informacje o świadczeniu, terminie wizyty, i co ważne, również numer telefonu, pod który pacjent może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Aby otrzymać SMS-a z NFZ, wystarczy, że pacjent podczas rejestracji poda poprawnie swój numer telefonu komórkowego – wyjaśnia Małgorzata Bartoszek.

Jesienno-muzyczny QUIZ! Kto tak pięknie śpiewał o złotej porze roku? Sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 10
„Pamiętasz była jesień”. Kto śpiewał ten utwór?