Kiedyś puławski, dziś lubelski. Historia gminy Garbów
Jak czytamy na stronie www.garbow.pl owe miasto zostało siedzibą gminy w 1867 roku. Wówczas należał do powiatu nowoaleksandryjskiego (puławskiego), a od stycznia 1999 roku – do powiatu lubelskiego.
- Początki zorganizowanego życia ludzi na terenie dzisiejszej gminy Garbów sięgają czasów prehistorycznych. Badania archeologiczne dowodzą, że na przełomie VIII i IX wieku n.e. istniało tu grodzisko otoczone fosą i podwójnymi wałami obronnymi oraz świątynia pogańska. Dzisiejszy układ miejscowości pochodzi z okresu tworzenia się państwowości polskiej – czytamy.
Dlaczego warto wybrać się do Garbowa? W tej miejscowości występuje szereg wzgórz i wzniesień. To właśnie z tego powodu wydaje się, że stąd pochodzi nazwa miejscowości.
Kościół neogotycki p.w. Przemienienia Pańskiego w Garbowie
Jeśli podróżujemy trasą S17 w kierunku Warszawy, to po lewej stronie możemy dostrzec dwie wieże kościelne. Jak się okazuje, kościół został wybudowany w latach 1908-1912 wg projektu J. P. Dziekońskiego.
- Wyposażenie kościoła nawiązuje do stylu neogotyckiej świątyni (ołtarze, ambona, chrzcielnica, organy). Warto zatrzymać się przy niewidocznym na codzień obrazie w ołtarzu głównym „Męczeństwo św. Wojciecha” pędzla Antoniego Michalaka – czytamy na stronie parafii.
Co warto podkreślić, w zachodniej wieży kościoła, pośród innych dzwonów, został zawieszony około 1000 kg dzwon z 1512 roku (o osiem lat starszy od słynnego dzwonu „Zygmunt” w Krakowie.
Historia owego kościoła jest bogata w fakty. Jak się okazuje, po II wojnie światowej świątynia była remontowana trzykrotnie.
- W latach 50. budowla została odnowiona ze zniszczeń wojennych – wykonano wówczas żelbetonowe ankry, które wzmocniły sklepienia korpusu, transeptu, prezbiterium oraz wież. W ostatnich dwóch dekadach XX w. cała świątynia została odnowiona m. in. wymieniono pokrycia dachów na blachę miedzianą (zużyto 13 ton miedzi). Trzecia renowacja przypadła na rok 2011. Została wówczas wyremontowana zewnętrzna elewacja frontonu i wież kościoła, wymieniono nawierzchnię placu przed kościołem, wykonano nowe schody główne – informuje parafia w Garbowie.
Jak możemy się dowiedzieć z tablicy informacyjnej przed kościołem, budowla ma 75 m wysokości, 62 m długości i 30 m szerokości. - Kościół, największy na Lubelszczyźnie, oparty jest na planie krzyża łacińskiego, z halowym korpusem i masywnymi wieżami – czytamy.
Kolejna atrakcja turystyczna w woj. lubelskim. Zespół Pałacowo-Parkowy w Garbowie
Jeśli wybierzecie się do Garbowa to warto również odwiedzić dworek z 1853 roku, który został wzniesiony w stylu późnoklasycystycznym. Dwór jest murowany, otoczony starodrzewem i stawami. Został wybudowany przez hr. Jana Nepomucena Jezierskierskiego herbu Nowina, który zakupił owe tereny w 1817 roku od rodziny Czartoryskich.
- Reprezentacyjna forma dworu, otoczonego rozległym parkiem i malowniczymi stawami sprawiła, że był on postrzegany jako jeden z najpiękniejszych w okolicy – czytamy na tablicy informacyjnej.
W 1904 roku majątek został nabyty przez pioniera cukrownictwa Bohdana Broniewskiego herby Tarnawa, który w ciągu kilku lat przekształcił go w gospodarstwo przemysłowe, wybudował Cukrownię „Garbów”.
- W pobliżu rezydencji wzniósł szereg zabudowań gospodarczych, zbudował cegielnię i gorzelnię. Majątek był w posiadaniu rodziny Broniewskich do zakończenia II wojny światowej – czytamy.