Spis treści
- Roztocze – „polska Toskania”
- Zwierzyniec – co tu zobaczyć?
- Szumy nad Tanwią
- Osada leśna Florianka
- Co zwiedzić w Krasnobrodzie?
- Kamieniołom Babia Dolina
Roztocze – „polska Toskania”
Dlaczego Roztocze jest określane mianem „polskiej Toskanii”? Odpowiedź jest prosta: bo jest to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce, w którego krajobrazie dominują pagórki i pola oraz obecne są winnice. Co więcej, roztoczańskie tereny słyną także z obecności jodu w porównywalnych ilościach jak nad morzem! Dodajmy przy tym, że swój początek Roztocze ma w okolicach Kraśnika i rozciąga się aż po Lwów, a będąc tak rozległym obszarem ma wiele do zaoferowania dla odwiedzających go turystów. Przykładem mogą tu być chociażby malownicze zakątki Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wybieracie się na Roztocze i zastanawiacie, których miejsc nie można tu przegapić? Oto 5 punktów na mapie tego terenu, które naszym zdaniem trzeba odwiedzić obowiązkowo!
Zwierzyniec – co tu zobaczyć?
Zwierzyniec to jedno z najpopularniejszych miasteczek na Roztoczu, które oddalone jest od Zamościa o około pół godziny drogi. Swoją sławę zawdzięcza w głównej mierze kościółkowi na wodzie, czyli Kościołowi św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu oraz popularnym Stawom Echo, które dla wielu osób stanowią świetne miejsce wypoczynku i ochłody w upalne dni. Wśród atrakcji znajdziecie tu również Browar Zwierzyniec czy Pałac Plenipotenta, w którym obecnie mieści się dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Szumy nad Tanwią
Szumy nad Tanwią nie bez powodu bywają określane najpiękniejszym szlakiem na Roztoczu. Podążając wzdłuż potoku rzeki Tanwi spotkacie urokliwe, niewielkie wodospady, jakie się na niej tworzą. Niebieska trasa jest okrężna i liczy około 17 km, a zaczyna i kończy się na stacji PKP w Suścu i obejmuje następujące punkty: Susiec PKP – Kościółek (Zamczysko) – Rebizanty (rezerwat „Nad Tanwią”) – Rybnica (Sikliwce) – Susiec PKP.
Osada leśna Florianka
Leżąca na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego Florianka słynie przede wszystkim z Izby Leśnej RPN oraz hodowli stajennej koników polskich, jaka tu funkcjonuje. Osada ta jest częścią wsi Górecko Stare, która leży w gminie Józefów. Bezpośrednie dostanie się tu samochodem jest niemożliwe (ze względu na przepisy parku), dlatego lepiej postawić na pieszą wędrówkę lub przejażdżkę rowerem. Przez Floriankę przebiegają trzy szlaki turystyczne, a na jej terenie, poza hodowlą koników polskich, napotkacie na XIX-wieczne zabudowania.
Co zwiedzić w Krasnobrodzie?
Kolejnym wartym odwiedzenia miasteczkiem położonym na Roztoczu jest Krasnobród. To znana miejscowość wypoczynkowa, która słynie także ze swoich uzdrowiskowych właściwości. Wśród największych atrakcji turystycznych należy tutaj wymienić między innymi: kapliczkę na wodzie, kaplicę św. Rocha, kalwarię krasnobrodzką, wieżę widokową czy lokalny zalew.
Kamieniołom Babia Dolina
W pobliżu Józefowa na Roztoczu znajduje się urokliwy kamieniołom z basztą widokową wysoką na blisko 19 metrów. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku i wiąże się z wydobywaniem stąd białego piaskowca. Obecnie Babia Dolina, bo taką nazwę nosi ten kamieniołom, stała się jedną z bardziej urokliwych miejscówek na Roztoczu i gwarantuje niezapomniane widoki na roztoczańskie tereny rozciągające się dookoła.