ważne

Polska granica będzie bezpieczniejsza. W woj. lubelskim rozpoczęła się budowa bariery elektronicznej

2024-09-13 13:40

Rozpoczęła się budowa bariery elektronicznej na 172-kilometrowej granicy polsko-białoruskiej w województwie lubelskim - poinformował w piątek rzecznik Nadbużańskiego Oddziału SG kpt. Dariusz Sienicki.

Bariera elektroniczna w woj. lubelskim

Kpt. Sienicki poinformował, że obecnie prace realizowane są brzegu rzeki granicznej Bug w powiecie włodawskim.

- Trwa oczyszczanie terenu z drzew oraz krzewów. Na tak przygotowanym obszarze ustawiane są słupy do kamer oraz montowana jest instalacja zasilająca i transmisyjna – dodał.

Jak podał, na 172-kilometrowym odcinku granicy polsko-białoruskiej w województwie lubelskim powstanie bariera, w skład której wejdzie ok. 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów.

Zaplanowano montaż ok. 200 km kabli zasilających, takiej samej liczby instalacji transmisyjnych oraz posadowienie ok. 10 kontenerów teletechnicznych. Centrum nadzoru nad barierą znajdować się będzie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. System ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną SG.

Agnieszka Ścigaj: "Nie jesteśmy w bezpiecznej sytuacji, bo jesteśmy granicą wojny" [Sedno Sprawy]

Bariera ma odstraszać przestępców

Zapora – stwierdził kpt. Sienicki – usprawni wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z nielegalną migracją i przemytem towarów, ułatwi gromadzenie materiału dowodowego i zatrzymywanie sprawców przestępstw i umożliwi całodobową obserwację pasa drogi granicznej. Zwrócił uwagę na funkcję prewencyjną bariery, która polega na odstraszaniu potencjalnych sprawców przestępstw.

- Bariera elektroniczna została tak zaprojektowana, aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzece granicznej, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności – podał rzecznik.

W lutym br. SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą zapory elektronicznej na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Elektrotim S.A. z Wrocławia i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z Gdańska. Zgodnie z umową, prace zostaną wykonane w ciągu 12 miesięcy. Firmy mają także świadczyć usługi gwarancyjne przez 109 miesięcy. Wartość kontraktu to ponad 279 mln zł. Budowa została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

SG zatrzymała już ponad 200 osób

W województwie lubelskim od początku roku SG zatrzymała ponad 200 osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską.

Na 186 km granicy z Białorusią w województwie podlaskim stoi - zbudowana w 2022 r. - stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Straż Graniczna podpisała umowy na wzmocnienie zarówno stalowej zapory, jak i o dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.

Zobacz także: Terytorialsi, myśliwi, strażacy i policjanci poszukiwali osób zaginionych. Uczestników szkolenia odwiedził minister obrony narodowej