Politechnika Lubelska zacieśnia więzy z PKP Intercity. Przewoźnik będzie współpracował z uczelnią

i

Autor: Arkadiusz Więsek Politechnika Lubelska zacieśnia więzy z PKP Intercity. Przewoźnik będzie współpracował z uczelnią

Współpraca

Politechnika Lubelska zacieśnia więzy z PKP Intercity. Przewoźnik będzie współpracował z uczelnią

Partnerstwo pozwoli na jeszcze szerszą współpracę, między innymi w obszarze dziań naukowo-technicznych i edukacyjnych, czyli na przykład wymianę doświadczeń i badań z branży kolejowej, wspólne projekty czy staży dla studentów.

Przewoźnik oraz uczelnia zadeklarowały wymianę informacji dotyczących możliwych obszarów współpracy w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz możliwości wdrożenia wyników tych prac w praktyce gospodarczej. Dla spółki współpraca z sektorem szkolnictwa pozwali na zniwelowanie luk kadrowych, zapewnienie absolwentom ścieżek rozwoju zawodowego w branży kolejowej, a Politechnice Lubelskiej dostosowanie oferty edukacyjnej do wymagań rynku pracy przewoźników kolejowych.

- Politechnika Lubelska od dawna rozwija się w zakresie inżynierii mechanicznej i w tej dyscyplinie naukowej w trakcie ostatniej ewaluacji została sklasyfikowana na pierwszym miejscu w Polsce. Podobnie było w obszarze transportu – mówi profesor Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

- Nasza spółka się rozwija, potrzebuje nowych ludzi, tworzy dodatkowe etaty i inwestycje w środowiskach lokalnych. W Lublinie mamy bardzo duże plany, jeżeli chodzi o rozwój naszej spółki, ponieważ sekcja lubelska, która teraz liczy 250 osób, rozrośnie się w przeciągu kilku lat do liczby 400 osób - mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity. - To znaczy, stworzymy w Lublinie 150 etatów, a wiąże się to z inwestycją, którą planujemy w okolicach dworca kolejowego w Lublinie. Chcemy zbudować dwie hale, których będziemy przygotowywać pociągi do drogi oraz prowadzić naprawy w razie potrzeby.

Tak grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024 w Lublinie

- Bardzo się cieszę, że podejmujemy dzisiaj współpracę, która umożliwi moim studentom rozwój -mówi profesor Paweł Droździel, prorektor do spraw studenckich Politechniki Lubelskiej. - Studia techniczne nie są łatwe, wymagamy od kandydatów dużej cierpliwości w uzyskaniu stopnia inżyniera czy magistra inżyniera. Kolej, kojarzy się po prostu z lokomotywą czy z wagonami, ale w tej chwili jest to obiekt mechatroniczny i tu na Politechnice są dwa wydziały które mają taki kierunek. Więc uważam, że moi absolwenci, którzy będą mieli szansę odbyć praktyki, następnie będą mogli znaleźć pracę w firmie Intercity.

Politechnika Lubelska to siedemnasta uczelnia wyższa, która nawiązała współpracę z PKP Intercity. Wcześniej spółka podpisała umowy z Politechnikami m.in. z Poznania, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, a także z Politechniką Śląską, Politechniką Opolską, Politechniką Warszawską, Szkołą Główną Handlową czy Wojskową Akademią Techniczną.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Kamienica Cukierników na Starym Mieście w Lublinie