ZDJĘCIA

Połamane drzewa i zerwane dachy. Przez woj. lubelskie przeszły nocne nawałnice. Zobacz zdjęcia

2025-06-06 8:08

Już ponad 250 interweniowali strażacy z województwa lubelskiego w związku z usuwaniem skutków burz, które w nocy z czwartku na piątek przeszły przez nasz region. W wyniku nawałnicy najbardziej ucierpiał powiat kraśnicki, a wojewoda lubelski zwołał sztab kryzysowy.

Spis treści

  1. Nocne burze w woj. lubelskim. Strażacy interweniowali ponad 250 razy
  2. Nawałnica przeszła przez pow. kraśnicki
  3. IMGW ostrzega przed burzami w woj. lubelskim w piątek, 6 czerwca

Nocne burze w woj. lubelskim. Strażacy interweniowali ponad 250 razy

To była pracowita noc (z 5 na 6 czerwca) dla strażaków z woj. lubelskiego, którzy interweniowali już ponad 250 razy w związku z usuwaniem skutków burz, które przeszły przez Lubelszczyznę. Najwięcej zgłoszeń, bo już blisko 200, odnotowano w powiecie kraśnickim, gdzie intensywnym deszczom towarzyszył silny wiatr i opady gradu (szczególnie w Zakrzówku) oraz w powiecie lubelskim (45, w gminach Bychawa i Jabłonna).

– Zgłoszenia dotyczyły głównie usuwania połamanych drzew i gałęzi w jezdni, mieliśmy 140 interwencji tego typu, 21 pompowań wody i mamy również zgłoszenia o uszkodzonych dachach: 42 na budynkach mieszkalnych i 16 na budynkach gospodarczych – relacjonuje Radiu Eska bryg. Marcin Babula, dyżurny lubelskich strażaków.

Ulewa w woj. lubelskim. Intensywne opady w Zamościu i Lublinie

Nawałnica przeszła przez pow. kraśnicki

Kpt. Kamil Bryczek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku poinformował Radio Eska, że najwięcej zgłoszeń od godz. 23 w czwartek wpłynęło do nich z terenu miasta, gminy Trzydnik Duży oraz Gościeradowa. Do pomocy przy usuwaniu skutków nocnej nawałnicy skierowano okoliczne zastępy strażaków z terenu powiatu. Zgłoszenia dotyczyły głównie połamanych drzew, zerwanych dachów i uszkodzonych linii energetycznych, a także zalanych domów. Lokalnie występowały też przerwy w dostawie prądu.

– Jest bardzo dużo połamanych drzew, niektóre leżą na drogach, na liniach energetycznych albo na budynkach, ale też niestety wiele zerwanych dachów – mówi nam kpt. Kamil Bryczek z kraśnickiej komendy PSP.

Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły do strażaków w nocy, zostały już opanowane, ale od rana spływają kolejne. 

Komenda Wojewódzka PSP w Lublinie poinformowała, że w działaniach uczestniczyło i uczestniczy łącznie około 300 zastępów straży pożarnej (blisko 1200 ratowników). Na szczęście w wyniku nocnych burz nikt nie ucierpiał. 

– Na teren powiatu kraśnickiego udał się zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Marek Chwalczuk aby zapoznać się z bieżącą sytuacją i działaniami, jakie prowadzą strażacy na terenach dotkniętych nocną nawałnicą – poinformował mł. kpt. Tomasz Stachyra, rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie. 

AKTUALIZACJA

Na miejscu działań w powiecie kraśnickim pojawił się też zastępca wojewody lubelskiego, Andrzej Maj. Trwa szacowanie strat, zwołano sztab kryzysowy. 

„Zapewniam, że nikt z poszkodowanych nie pozostanie bez pomocy” – zapowiedział w mediach społecznościowych Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski. 

IMGW ostrzega przed burzami w woj. lubelskim w piątek, 6 czerwca

Obecnie sytuacja pogodowa w woj. lubelskim się ustabilizowała, ale Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że burze mogą ponownie pojawić się nad naszym regionem w piątkowe (6 czerwca) popołudnie. Najnowsze ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dotyczy powiatów: 

  • biłgorajskiego, 
  • hrubieszowskiego, 
  • łukowskiego, 
  • ryckiego, 
  • tomaszowskiego,
  • zamojskiego,
  • Zamościa. 

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 25 mm do 35 mm oraz możliwe są porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad” – ostrzega IMGW.

Alert obowiązuje w piątek w godz. 13-21, a w pow. łukowskim i ryckim od godz. 18 do 22. 

Zobacz galerię zdjęć: Skutki nocnej nawałnicy w pow. kraśnickim

Lublin Radio ESKA Google News
Tak trzeba żyć!
Łowcy burz: goniliśmy burzę przez pół Polski. TAK TRZEBA ŻYĆ #41