Już za tydzień dowiemy się, czy Lublin w 2029 roku będzie nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Z tej okazji, w środę (18 września) w ramach akcji „Spotkajmy się”, w mieście odbędzie się wiele darmowych wydarzeń kulturalnych. Jak zapowiadały władze miasta, jest to forma „podziękowań mieszkankom i mieszkańcom Lublina za dotychczasowe zaangażowanie w proces starań o tytuł ESK 2029”. Co dzieje się w środę w mieście? Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie poniżej!
Darmowe wydarzenia kulturalne w Lublinie. Co 18 września dzieje się w mieście?
Pokazy highline freestyle, warsztaty, turnieje sportowe, spotkanie literackie, kino letnie, dodatkowe pokazy na fontannie multimedialnej wraz z fireshow – to tylko niektóre wydarzenia, jakie czekają w środę na lublinian.
– Mieszkanki i mieszkańcy Lublina będą mogli obejrzeć wystawę na Placu Litewskim, prezentującą wybrane działania podejmowane w ramach starań Lublina o tytuł ESK, a także uczestniczyć w improwizowanym spektaklu „W Ostatniej Chwili…” w Teatrze Starym, na który zaprasza Grupa Poławiacze Pereł Improv Teatr. Kulminacyjnym punktem tego wyjątkowego dnia będą „Pokazy Wody i Ognia”, czyli widowiska światło-woda-dźwięk na fontannie multimedialnej połączone z fireshow przygotowanym przez Fundację Sztukmistrze – wylicza Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Oto godzinowy program środowych wydarzeń w ramach akcji „Spotkajmy się”:
- godz. 8:15-9:15 – Joga na poziomie w Bibliotece na Poziomie (ul. Sławin 20)
- godz. 10-18 – pokaz Highline Freestyle między ratuszem a Bramą Krakowską
- godz. 12-16 – Artyści przy pracy – możliwość odwiedzenia artystów podczas malowania – Lubelskie Zakłady Tytoniowe (ul. Smoluchowskiego 1)
- godz. 15 – Robimy kadzidła – Po Prostu Fajne Miejsce (ul. Jana Sawy 5, lok. 9)
- godz. 16-18 – Robimy mydła – Hej! (ul. Peowiaków 11)
- godz. 16-19 – Kosmiczny mecz – turniej gry w piłkarzyki w Kosmosie (Al. Racławickie 33/U8)
- godz. 17 – Warsztaty psychoedukacyjne dla młodzieży „Jak poradzić sobie ze stresem?” z Jagodą Idzik – Punkt Kultury (ul. Skibińska 21)
- godz. 17-20 – Rozruszaj swoją głowę – wieczór łamigłówek, quizów, wykreślanek – Baza (ul. Długa 88)
- godz. 17:45 – Trening koszykówki – ReWir (ul. Królowej Bony 8)
- godz. 18-19:30 – Turniej w grę planszową „Motór GT” (ul. Prusa 2)
- godz. 19 – Spotkanie literackie – czytanie fragmentów książki „Czasy miedzi” Slobodana Šnajdera – Warsztaty Kultury (patio przy ul. Grodzkiej 7)
- godz. 19:30 – „W ostatniej wolnej chwili” – spektakl improwizowany Grupy Poławiacze Pereł Improv Teatr – w Teatrze Starym (ul. Jezuicka 18)
- godz. 19:30 – Otwarcie galerii plenerowej – Lubelskie Zakłady Tytoniowe (ul. Smoluchowskiego 1)
- godz. 19:30 – Marcin Ex Styczyński – fireshow na Placu po Farze
- godz. 20 – Ostatnie Kino Letnie na Tytoniach – projekcja filmu „Nomadland” – Lubelskie Zakłady Tytoniowe (ul. Smoluchowskiego 1)
- godz. 20:15 – Piernikowski w Strefie Innych Brzmień – Warsztaty Kultury (patio Bałaganu, ul. Grodzka 5A)
Godzinowy program wieczornych wydarzeń na Placu Litewskim - pokazy na fontannie połączone z fireshow:
- godz. 19 – pokaz na fontannie multimedialnej: „Wieniawski IMPRO” i „Unia Narodów” ‘
- godz. 19:20 – pokaz Fire Show w wykonaniu członków Fundacji Sztukmistrze
- godz. 20 – pokaz na fontannie multimedialnej: „Lublin is YOUth” (wersja po angielsku) i „Wieniawski IMPRO”
- godz. 20:20 – pokaz Fire Show w wykonaniu członków Fundacji Sztukmistrze
- godz. 21 – pokaz na fontannie multimedialnej: „Symfonia Nauki”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o mieście”
- godz. 21:20 – pokaz Fire Show w wykonaniu członków Fundacji Sztukmistrze
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy!
Lublin zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029? Niebawem ogłoszenie wyników konkursu
Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 składają się z dwóch etapów. Najpierw, do 15 września 2023 r. miasta stające do rywalizacji musiały złożyć pierwsze aplikacje w postaci dokumentów, który zarysowywał organizacyjne i finansowe możliwości realizacji programu. A z czego składa się drugi etap?
– Komisja zdecyduje o wyborze ESK na podstawie oceny aplikacji finałowych, zawierających pełne opisy propozycji programowych, a także bezpośredniej ich prezentacji – tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego ratusza. – Wyboru zwycięskiego miasta dokonuje się na pięć lat przed rokiem obchodów, po czym następuje kilkuletni proces przygotowań.
Jak dodaje, konkursowa aplikacja Lublina powstała dzięki współpracy z szeroko pojętym środowiskiem kulturalnym miasta. Jej hasło przewodnie to „RE:UNION”.
O tym, które polskie miasto zostanie Europejską Stolicy Kultury 2029, dowiemy się 25 września. Poza Lublinem, w finale o tytuł ten walczą także: Bielsko-Biała, Katowice i Kołobrzeg. Wybrane w drodze konkursu polskie miasto będzie dzielić tytuł ESK 2029 razem z jednym ze szwedzkich miast, które również zostanie wyłonione drogą konkursową.
Zobacz także: W Lublinie odbyły się Mistrzostwa Świata w jedzeniu cebularzy na czas. Wiemy, kto zwyciężył