Wydarzenie odbędzie się już 9 maja od 10.00 do 12.00 w głównym gmachu szpitala przy ul. Jaczewskiego 8 w Lublinie.
Połączone jest z obchodami Światowego Dnia Higieny Rąk. Mogą w nim wziąć udział wszyscy chętni.
Akcję organizują pracownicy z Zespołu Zapobiegania i Zwalczania Zakażeń Szpitalnych oraz Działu Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego SPSK4.
Głównym celem jest pokazanie właściwej higieny rąk oraz odpowiedniego stosowania antybiotyków jako profilaktyki zakażeń. Co jest niezwykle ważne w kontekście pandemii COVID-19 i jej skutków.
– Uczymy nasze dzieci, że jest to ważne, ale my jako dorośli często o tym zapominamy – mówi Anna Bernaszuk, specjalistka ds. epidemiologii i szefowa Działu Sanitarno-Epidemiologicznego SPSK4.
– Dopiero pandemia przypomniała nam o tym, jak mycie rąk jest ważne, żebyśmy byli bezpieczni – dodaje.
Dlatego w czasie akcji specjaliści pokażą, jak prawidło zadbać o higienę rąk.
– Będzie można zobaczyć w specjalnej lampie, czy preparat dotarł do wszystkich powierzchni. Będzie można zobaczyć dłonie pod lampą UV i sprawdzić działanie preparatu – słyszymy.
– Jako specjaliści w dziedzinie epidemiologii bierzemy czynny udział w nadzorze nad zakażeniami, zarządzamy ryzykiem, stosujemy i promujemy właściwe zasady higieny i organizacji pracy. Tworzymy skuteczne systemy zapobiegające rozprzestrzenianiu się zakażeń w szpitalu – mówi Bernaszuk.
Pracownicy szpitala pokażą także, kiedy i w jaki sposób aplikować antybiotyki, bo te, według statystyk, cały czas w Polsce są nadużywane.
W krajach UE średnio zużywa się 16,4 dobowych dawek antybiotyków na tysiąc mieszkańców dziennie, w Polsce – 22 dawki. Jak wynika z opublikowanego w 2019 roku raportu Najwyższej Izby Kontroli, większość lekarzy rodzinnych przepisuje antybiotyki bez wykonania odpowiednich badań.
Dlatego w czasie akcji specjaliści będą walczyć z mitami na temat antybiotyków.
– Antybiotyki powinny być stosowane jedynie w przypadku zakażeń bakteryjnych i tylko wtedy, gdy jest to konieczne – mówi lek. med. Jarosław Bakiera, konsultant ds. antybiotykoterapii SPSK4 w Lublinie.
– Tymczasem są one nadużywane, często nieodpowiednio dawkowane lub stosowane zbyt krótko. Antybiotykoterapia nie jest także monitorowana pod kątem skuteczności – mówi lekarz.
– Podczas wydarzenia będziemy więc zwracać uwagę na te aspekty i wyjaśniać, kiedy antybiotyk jest skuteczny, a kiedy nie należy go przyjmować, bo np. nie zadziała – dodaje.
Podczas wydarzenia odbędą się warsztaty z higienicznej dezynfekcji rąk z możliwością uzyskania certyfikatu. Uczestnicy będą mogli również skorzystać z eksperckich porad dotyczących antybiotykoterapii.
Więcej szczegółów na stronie Szpitala Klinicznego nr 4.
Polecany artykuł: