Wniosek z prośbą o udostępnienie danych ze spisu wyborców mieszkańców Lublina wpłynął drogą e-mailową dzisiaj o godzinie 1:40 nad ranem. Poczta Polska oczekuje udostępnienia imion, nazwisk, adresów i numerów PESEL osób upoważnionych do głosowania. W przypadku Lublina to prawie 260 tysięcy osób.
- Analizujemy możliwości techniczne przygotowania takiego zestawienia, ale mamy obawy co do legalności działania Poczty Polskiej - mówi Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta Lublina do spraw wyborów. - Analizujemy szczegółowo legalność tego wniosku oraz możliwość udostępnienia takich danych. Bierzemy pod uwagę to, że dane osobowe nie mogą być udostępniane bez podstawy prawnej. Oczekujemy zajęcia stanowiska w tej sprawie przez Państwową Komisję Wyborczą.
Zgodnie z obowiązującym prawem, wybory zarządzone na 10 maja mają być przeprowadzane w lokalach przez obwodowe komisje wyborcze. Powszechne głosowanie korespondencyjne nie jest obecnie prawem, a Sejm cały czas proceduje projekt ustawy. Na ten moment Poczta Polska nie ma uprawnień związanych z przeprowadzaniem wyborów.