Pozimowe sprzątanie rozpocznie się, kiedy nocą temperatura będzie dodatnia. Prace będą prowadzone po zmroku, żeby nie mnożyć utrudnień w ruchu drogowym. Kiedy zrobi się jeszcze cieplej i grunt całkiem rozmarznie, drogowcy wezmą się za naprawy nawierzchni jezdni, dla których zimowa aura nie była łaskawa. Póki co prowadzone są doraźne naprawy z użyciem masy mineralno-bitumicznej w technologii „na zimno” lub „lanego asfaltu”.
Porządki czekają też tereny zlokalizowane poza pasem drogowym. Zostanie z nich wymieciony zalegający piasek, śmieci i odrostów roślinności. Mniej roboty będzie w miejscach, które są sprzątane na bieżąco, czyli Placu Litewskiego, deptaka Krakowskiego Przedmieścia czy Ogrodu Saskiego, które mogą być od razu przekazane do tzw. letnich porządków. Obecnie trwa wiosenny przegląd miejskich trawników, krzewów, rabat pod kątem utrzymania czystości.
Rozpoczną się także wiosenne porządki infrastruktury przystankowej. Prace będą skupiać się przede wszystkim na uprzątnięciu peronów oraz myciu wiat i słupków przystankowych. W pierwszej kolejności porządkowane będą przystanki w centrum miasta. Sprzątanie odbywa się zgodnie z zasadą – od przystanków usytuowanych w ścisłym centrum Lublina, w kierunkach peryferyjnych. W sumie do wyczyszczenia jest 780 przystanków. Każdego dnia zatrudnionych do tego jest kilkunastu pracowników i pracowniczek, którzy pracują w systemie trzyzmianowym. Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest około 242 m3 śmieci, co w całym 2022 roku dało ponad 2,9 tys. m3 odpadów.
Monitorowane są również tereny miasta pod kątem powstawania dzikich wysypisk. Od początku roku zlikwidowano ponad 40 takich miejsc zlokalizowanych poza pasami drogowymi, między innymi przy ulicach: Zawilcowej, Zemborzyckiej, Rusałki, Romera, Tysiąclecia, Puławskiej, Bulwarowej, Czechowskiej, Ogródkowej, Uhorczaka, Kościelnej, Młodzieżowej, Turystycznej, Składowej, Azaliowej, Nałęczowskiej, Żeglarskiej, Krępieckiej, Nadbystrzyckiej, Sokolniki i Głównej, Zesłańców Sybiru, Śnieżyńskiego, Zawilcowa, Dekutowskiego czy Kompozytorów Polskich
W pozimowe sprzątanie miasta zaangażowani są też funkcjonariusze i funkcjonariuszki straży miejskiej, którzy prowadzą kontrole w terenie, aby sprawniej podejmować decyzje o sprzątaniu przestrzeni publicznej. W wyniku działań interwencyjnych dzielnicowych doprowadzono do uprzątnięcia ponad 40 działek prywatnych przez ich właścicieli i właścicielki. Ponadto od stycznia do marca straż miejska sprawdziła 147 pieców oraz 214 razy spalanie na zewnątrz. Dodatkowo przeprowadziła 64 kontrole wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska. Dodatkowo zgłoszono 58 zastrzeżeń porządkowych do administracji osiedli, z czego 44 zaniedbania usunięto. Funkcjonariusze i funkcjonariuszki przeprowadzili też 279 rekontroli miejsc, na których stwierdzono zaniedbania porządkowe i które zostały uprzątnięte.
Zgłoszenie od mieszkańców i mieszkanek dotyczące miejsc wymagających uporządkowania i sprzątnięcia na bieżąco przyjmuje straż miejska za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected] oraz pod numerem telefonu: 81 466 50 20. Ważne, by w zgłoszeniu podać dokładną lokalizację, która wymaga interwencji.
Stare Miasto w Lublinie na archiwalnych fotografiach
Polecany artykuł: