Sytuacja w mieście nie wygląda najlepiej.
Po dwóch dniach intensywnych deszczy na terenie miasta występują liczne podtopienia. W kilkunastu miejscach trzeba wypompowywać wodę, a tam gdzie istnieje ryzyko zalania, dostarczamy worki z piaskiem. Działamy na bieżąco i koordynujemy pracę w terenie
zaznaczył cytowany w komunikacie dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Jerzy Ostrowski. Dodał, że z analizy najnowszych danych meteorologicznych wynika, że opady słabną, a w ciągu najbliższych godzin zanikną, co pozwoli na ustabilizowanie sytuacji w mieście.
Jak podał lubelski ratusz, na terenie miasta występują podtopienia posesji oraz dróg. Oprócz strażaków pracują również brygady Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które na bieżąco udrażniają kanalizację burzową i zabezpieczają uszkodzone studzienki. Dodatkowo awarii uległy sygnalizacje świetlne na 9 skrzyżowaniach. Sygnalizacje zostały wyłączone lub działają w trybie "żółty puls".
Do godz. 15 strażacy z Lublina i powiatu lubelskiego otrzymali ponad 120 zgłoszeń związanych z intensywnymi opadami deszczu. Większość z nich dotyczy wypompowywania wody z zalanych budynków lub posesji, a część usuwania drzew lub konarów drzew powalonych na szlaki komunikacyjne.
Aktualnie działania prowadzone są w 41 lokalizacjach przez 45 zastępów
poinformował rzecznik KM PSP w Lublinie st. kpt. Andrzej Szacoń.
Do godz. 21 we wtorek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłużył ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami na Lubelszczyźnie.
W dalszym ciągu prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Od godziny 10.00 dnia 23.08 do godz. 8.00 dnia 24.08 suma opadów miejscami wyniosła od 30 mm do 70 mm. Prognozowana wysokość opadów do końca ważności ostrzeżenia do 30 mm. Prognozowana łączna suma opadów miejscami od 60 mm do 80 mm, lokalnie 90 mm
W obszarach występowania prognozowanych opadów deszczu, szczególnie na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, lokalnie mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich i podtopienia
podało w komunikacie Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie.
podał w komunikacie IMGW.
Na terenie województwa lubelskiego obowiązuje również ostrzeżenie hydrologiczne przed gwałtownym wzrostem stanów wód. Dotyczy ono obszaru zlewni Wieprza, mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły oraz Bugu po Krzyczew.