Cmentarz

i

Autor: Unsplash

Po raz kolejny ruszyła zbiórka na cmentarzu przy Lipowej

2022-10-31 8:40

Około 300 zabytkowych nagrobków zostało odnowionych w ciągu 35 lat kwesty na cmentarzu przy Lipowej w Lublinie. Najstarsze pomniki na tej nekropolii pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. W tym roku zbiórka na rzecz ratowania nagrobków potrwa do wtorku.

Zbiórka na rzecz ratowania nagrobków na Lipowej

Wieloletni przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Stanisław Santarek powiedział w rozmowie z PAP, że ze środków zeszłorocznej zbiórki tj. 65 tys. zł., udało się odnowić cztery nagrobki z cmentarza przy ul. Lipowej.

"W tym roku do renowacji wytypowaliśmy wstępnie tylko trzy nagrobki, ale za to duże. Dwa mają figury w formie złamanego drzewa, a w przypadku trzeciego na wysokim postumencie znajduje się figura Matki Boskiej. Wszystkie pomniki leżą w najstarszej części cmentarza z połowy XIX wieku" – poinformował 90-letni Stanisław Santarek, który obecnie pełni funkcję wiceszefa komitetu.

Uzupełnił, że w ciągu 35 lat zbiórki odnowionych zostało około 300 nagrobków. Zapytany o proces ich konserwacji podkreślił, że najpierw polega on na ręcznym oczyszczeniu kamienia z wykorzystaniem drewnianych łopatek, bez narzędzi metalowych.

"Nagrobki wykonane są z bardzo miękkiego kamienia, piaskowca albo wapienia, więc bardzo łatwo byłoby je zarysować, a najmniejsza rysa to miejsce do zastoiny wody, która może spowodować rozsadzanie kamienia" – wyjaśnił Santarek, dodając, że przez to kamień ulega destrukcji z upływem lat.

Jego zdaniem, mieszkańcy Lublina coraz bardziej przekonują się do kwesty, zaczepiają go na ulicy i dziękują za taką akcję. Opowiedział, że kiedyś zabrano z cmentarza na zimę figurę Matki Boskiej z jednego z nagrobków, aby poddać ją konserwacji.

"Dosłownie następnego dnia do kancelarii cmentarza było kilka telefonów typu: "proszę księdza, ktoś ukradł figurę z nagrobka". Widać, że ludzie pilnują, reagują, zaczynają doceniać" – stwierdził Santarek.

W tym roku kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej rozpoczęła się w niedzielę i potrwa do wtorku włącznie. Wolontariusze będą kwestowali w godz. 8-17.

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum Lublina. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r.

  • Słynne osoby, których groby znajdują się na cmentarzu przy Lipowej

Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy. W części katolickiej cmentarza znajduje się mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami.