Plaża osiedlowa nad Bystrzycą. Miasto Lublin szuka projektanta dla pierwszego etapu budowy Parku Nadrzecznego

i

Autor: Urząd Miasta Lublin

INWESTYCJE

Plaża osiedlowa nad Bystrzycą. Miasto Lublin szuka projektanta dla pierwszego etapu budowy Parku Nadrzecznego

2024-08-02 14:31

Zdaniem prezydenta Lublina to będzie niezwykłe przedsięwzięcie. O co chodzi? O budowę Parku Nadrzecznego w rejonie osiedla Łąkowa. - Otoczenie rzeki Bystrzycy potrzebuje odpowiedniego zagospodarowania, co pozwoliłoby przywrócić jej dawne znaczenie i miejsce w strukturze miasta – przyznaje Krzysztof Żuk.

Sercem owego parku ma być rejon wzdłuż zabudowy wielorodzinnej przy ul. Medalionów. - Miejsce to jest terenem naturalnej zieleni łąkowej z roślinnością nadrzeczną w pasie przy korycie rzeki oraz swobodnie ukształtowanymi kępami drzew i krzewów. Teren pod plażę osiedlową obecnie jest częściowo zagospodarowany, natomiast brakuje wyposażenia w urządzenia rekreacyjne, a istniejące wymagają odnowy – informuje lubelski ratusz.

Park Leśny Tetmajera w Bronowicach w Krakowie

Co ma powstać? M.in. podesty nadrzeczne, urządzenia służące rekreacji i edukacji: ścieżki, miejsca zabaw, kładki z punktami widokowymi, podest dla spacerowiczów, wędkarzy i kajakarzy, a także miejsca do działań artystycznych w krajobrazie, land art i galerię plenerową.

- Powstaną naturalne plaże do leżakowania i kąpieli słonecznych, boisko do siatkówki oraz miejsca zabaw. Nie zabraknie małej architektury – leżanek terenowych na plażach trawiastych, aneksów wypoczynkowych przy głównych ciągach pieszych, stałych hamaków, siedzisk, stołów piknikowych, zdrojów wody pitnej, stojaków dla rowerzystów – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

ZOBACZ TAKŻE: Wizualizacje Parku Bronowickiego po przebudowie

W tej sprawie miasto ogłosiło przetarg. Wszystkie projekty architektoniczno-budowlane, dokumentacja środowiskowa i wykonawcza powinny powstać w ciągu 16 miesięcy od daty zawarcia umowy. Projektant będzie również zobowiązany do pełnienia nadzorów autorskich nad inwestycją do końca lipca 2028 r.

Oferty można składać do 20 sierpnia. - Od kilku lat planujemy udostępnić ten teren, o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, w formie parku o charakterze naturalistycznym. Priorytetem w projektowaniu będzie zapewnienie dojścia do brzegu rzeki i tym samym otwarcie jej dla naszych mieszkanek i mieszkańców – puentuje Krzysztof Żuk.

Jakie znasz parki krajobrazowe na Lubelszczyźnie? Spróbuj swoich sił w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 10
Czy Skierbieszowski Park Krajobrazowy leży na Lubelszczyźnie?