Nowy plac zabaw przy SP nr 8 w Siedlcach jest ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców miasta i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową

i

Autor: Monika Półbratek

plac zabaw

Place zabaw w Lublinie. Tutaj możesz sprawdzić, na których znajdują się bakterie

2024-04-29 15:11

Naukowcy i naukowczynie z KUL udostępnili w formie internetowej mapy wyniki badań dotyczące obecności bakterii na lubelskich placach zabaw. Przygotowali też rekomendacje dla rodziców oraz zarządców placów. W komunikacji miejskiej ruszy również kampania promująca właściwe zasady zachowania w tego typu miejscach.

Dr Ilona Sadok z Instytutu Nauk Biologicznych KUL przekazała, że projekt realizowany był przez ostatni rok przez członków i członkinie Koła Naukowego Biotechnologii pod nadzorem pracowników i pracowniczek naukowych Wydziału Medycznego KUL. Jego zadaniem była ocena bezpieczeństwa mikrobiologicznego placów zabaw.

Monitoringiem objęto 33 place zabaw z Lublina. Z tych obiektów w okresie czerwiec-lipiec 2023 r. pobieraliśmy próbki do badań mikrobiologicznych. Były to wymazy z różnych elementów konstrukcyjnych np. z powierzchni zjeżdżalni, z huśtawek oraz piasek z piaskownicy – wyjaśniła ekspertka.

W laboratorium badacze i badaczki dokonali identyfikacji bakterii oraz oceny wrażliwości wybranych szczepów na antybiotyki. Z przedstawionych danych wynika, że nie wykryto obecności bakterii z rodzaju salmonella, pałeczki ropy błękitnej oraz clostridium difficile.

– Jednakże w niektórych próbkach potwierdziliśmy obecność pewnych bakterii potencjalnie chorobotwórczych – zastrzegła dr Sadok. Wymieniła, że chodzi m.in. o gronkowca złocistego, enterokoki, pałeczki zapalenia płuc, pałeczkę okrężnicy.

Zwróciła uwagę, że człowiek od zawsze żyje w bezpośrednim sąsiedztwie z bakteriami i innymi drobnoustrojami.

Fakt, że wykryliśmy bakterie na placach zabaw, nie jest niczym wyjątkowym. Spodziewaliśmy się takich wyników, szczególnie w kontekście piasku z piaskownic – dodała.

Jednocześnie wyjaśniła, że trudno w tym momencie wyciągnąć jakieś wnioski – np. czy Lublin jest miejscem szczególnie zanieczyszczonym przez bakterie – ze względu na brak możliwości porównania do podobnych badań monitoringu mikrobiologicznego w innych miastach w Polsce.

Warto się więc pokusić o kontynuację tego typu badań, żeby monitorować to zjawisko i sprawdzać, czy np. ten stan się polepsza lub pogarsza – zaznaczyła dr Ilona Sadok. Zapytana, czy mapa będzie aktualizowana, odparła, że naukowcy i naukowczynie się nad tym zastanawiają, ale wszystko będzie zależało od pozyskania finansowania na takie badania.

Eksperci i ekspertki przygotowali również listę rekomendacji – zarówno do rodziców, jak i zarządców obiektów – które mogą się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa mikrobiologicznego na placach zabaw. Wśród zaleceń jest m.in. dbanie o higienę rąk przez wszystkich użytkowników i użytkowniczki placów zabaw, dbałość o porządek poprzez np. regularne wyrzucanie śmieci, usuwanie nieczystości, sezonową wymianę piasku.

Wyniki lubelskich naukowców i naukowczyń zostały opublikowane w formie interaktywnej mapy na stronie internetowej placezabawpodlupa.pl. Dr Sadok wyjaśniła, że należy traktować je poglądowo, gdyż odnoszą się one do sytuacji z czerwca-lipca ub.r.

To, że na danym elemencie wyposażenia wykryliśmy jakąś bakterię, nie oznacza, że to zanieczyszczenie mikrobiologiczne nadal tam występuje – zauważyła.

Jeszcze w maju ma rozpocząć się we współpracy z Miastem Lublin kampania promująca właściwe zasady zachowania na placach zabaw. Według zapowiedzi powstanie spot reklamowy, który będzie emitowany w komunikacji miejskiej w Lublinie.

Projekt „Antybiotykooporność bakterii: globalne wyzwanie – lokalne działanie” został sfinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Zobacz zdjęcia: Plac zabaw z parkiem linowym i nie tylko. Na dachu dworca w Lublinie jest strefa wypoczynku

"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8