Spis treści
Konwencja Waszyngtońska CITES
Konwencja dotyczy międzynarodowego handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków roślin, które są zagrożone wyginięciem. Jej celem jest ich ochrona poprzez kontrolę, monitoring i ograniczenie międzynarodowego handlu.
- Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – wyjaśnia Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
Próby przemytu żywych zwierząt i spreparowanych w woj. lubelskim
Jak informuje Michał Deruś, w trakcie kontroli autokaru przekraczającego granicę w Hrebennem, w bagażu obywatelki Ukrainy znaleziono 400 pijawek z gatunku azjatycko-południowoeuropejska pijawka lekarska. Z kolei 41-latek próbował przemycić żywą papugę. To amazonka niebieskoczelna.
- Ciekawą kolekcję funkcjonariusze z Hrebennego znaleźli też w pojeździe podróżnej z Ukrainy. Kobieta posiadała kilka ramek z umieszczonymi w nich homarem, motylami i skorpionem, kilkanaście kartoników z przytwierdzonymi szkieletami ptaków i żab oraz muszle i skamieniałe koralowce – wyjaśnia Michał Deruś.
Funkcjonariusze z oddziału celnego w Dołhobyczowie trafili z kolei na spreparowane okazy. Wśród nich była głowa krokodyla i dwa krokodyle zęby.
W ostatnim kwartale ubiegłego roku próbowano przewieźć na teren kraju kurtkę uszytą ze skóry pytona oraz obuwie, które posiadało wstawki ze skóry wspomnianego pytona oraz rekina.
Funkcjonariusze w wyniku 69 ujawnień zabezpieczyli blisko 10 tys. okazów CITES.