Zmiany poprawiające bezpieczeństwo pieszych mają zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Ratusz ogłosił właśnie przetarg, który ma wyłonić wykonawcę wspomnianej małej infrastruktury.
– Zadania w poszczególnych lokalizacjach miasta będą realizowane w oparciu o opracowane i zatwierdzone już projekty zmiany stałej organizacji ruchu. Zakres prac do wykonania nie wymaga uzyskania innej dokumentacji technicznej oraz pozwoleń na budowę. Przystępujemy więc do poszukiwania wykonawcy w ramach ogłoszonego postępowania, co docelowo pozwoli na rozpoczęcie etapu wykonawczego w terenie – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Gdzie piesi poczują się bezpieczniej?
Miasto chce wprowadzić elementy poprawiające bezpieczeństwo w sześciu lokalizacjach. W planach jest powstanie dwóch azyli dla pieszych wraz z dodatkową powierzchnią wyłączoną z ruchu na ul. Zemborzyckiej, a dokładniej – na przejściach przy Zespole Szkół Transportowo Komunikacyjnych. Oprócz tego zlikwidowany ma zostać pas do skrętu w lewo. Dwa azyle pojawią się także na ul. Wileńskiej (na odcinku ul. Wajdeloty – ul. Głęboka), gdzie planowane jest także przesunięcie istniejącego przy zatoce autobusowej przejścia dla pieszych, a jeden zostanie wykonany na ul. Zana (przy ul. Krasińskiego).
– Nastąpi tam inny podział szerokości jezdni na odcinku poprzedzającym przejście dla pieszych – dla kierunku od al. Kraśnickiej zaprojektowano 2 pasy ruchu na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Skierki, w tym 1 pas dla relacji w lewo, 1 pas dla relacji wprost i w prawo; dla kierunku przeciwnego przed skrzyżowaniem z ul. Skierki (kierunek od al. Kraśnickiej) będą również 2 pasy ruchu, w tym 1 pas dla relacji w lewo i 1 pas dla relacji wprost i w prawo – opisuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Na lubelskich ulicach pojawią się wyświetlacze prędkości
Na lubelskich ulicach pojawią się także wyświetlacze prędkości, które będą pokazywać dwie ikony: w przypadku zbyt szybkiej jazdy wyświetlony zostanie czerwony, smutny symbol, zaś jeśli kierowcy będą poruszać się z prędkością dozwoloną na danym odcinku, to powita ich zielona, uśmiechnięta minka. Ekrany te pojawią się w rejonie następujących przejść dla pieszych:
- przez al. Witosa (ul. Rolna Osada) – 4 wyświetlacze,
- przez ul. Krańcową (ul. Kossaka) – 4 wyświetlacze,
- przez ul. Nałęczowską (ul. Gnieźnieńska) – 2 wyświetlacze.
– Dodatkowo w ramach projektu na wybranych przejściach przewiduje się m.in.: wykonanie płytek z wypustkami dla osób z dysfunkcją wzroku, oznakowanie poziome/pionowe, montaż punktowych elementów odblaskowych, zastosowanie pasów wibracyjnych – akustycznych oraz umieszczenie słupków przeszkodowych – zabezpieczenie powierzchni przeznaczonej dla pieszych – wylicza Góźdź.
Wykonanie tych działań będzie możliwe w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych w mieście Lublin”, na który miasto otrzymało dofinansowanie unijne w wysokości blisko 400 tys. zł (całkowita wartość to 545 tys. zł). Otwarcie ofert złożonych w ramach ogłoszonego przetargu zaplanowano na 15 maja. Wykonawca inwestycji będzie miał cztery miesiące na zrealizowanie prac.