Pierwszy taki zabieg w Polsce. Lubelski szpital przeciera szlaki w krajowej medycynie

i

Autor: USK 4 w Lublinie Pierwszy taki zabieg w Polsce. Lubelski szpital przeciera szlaki w krajowej medycynie

Zdrowie

Pierwszy taki zabieg w Polsce. Lubelski szpital przeciera szlaki w krajowej medycynie

2024-10-15 14:32

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie przeprowadził nowatorski zabieg embolizacji zapalenia stawu kolanowego. To dobra wiadomość dla tych, którym nie pomagają standardowe metody terapii ortopedycznej. USK nr 4 w Lublinie jest pierwszym w Polsce ośrodkiem, który przeprowadził taki zabieg.

Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych jest powszechnym schorzeniem i jedną z przyczyn niepełnosprawności na świecie.

Metod leczenia, które można zastosować w przypadku bólu wynikającego z przerośniętej błony maziowej, jest wiele. Do tej pory, jeżeli farmakoterapia i dostawowe podawanie leków, w tym sterydów nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, pacjentom można było zaproponować leczenie chirurgiczne wymiany stawu kolanowego, które jest zabiegiem radykalnym i do którego nie każdy pacjent się kwalifikuje. Embolizacja jest natomiast procedurą o mniejszej inwazyjności, stanowiącą skuteczne rozwiązanie dla chorych niemogących skorzystać z klasycznego leczenia. Ponieważ jest to nowość, stosowano ją dotychczas w niewielu miejscach w Europie. Razem z doktorem Maciejem Szmyginem poznaliśmy ją w Nowym Jorku. Następnie byliśmy na kilku zagranicznych konferencjach poświęconych leczeniu nie tylko stawów kolanowych, ale też barkowych czy łokciowych – mówi prof. Krzysztof Pyra.

Zabieg był możliwy, dzięki połączeniu sił wielu lekarzy i lekarek, którzy chcieli pomóc pacjentce. 

Po ostatnim zjeździe, który miał miejsce w Lizbonie i na którym po raz kolejny została potwierdzona wysoka skuteczność tej metody, postanowiliśmy wdrożyć ją w USK Nr 4 w Lublinie. Dzięki uprzejmości profesora Tomasza Blicharskiego i doktora Pawła Kuczyńskiego udało się zakwalifikować do zabiegu pierwszą pacjentkę. W Zakładzie Radiologii Zabiegowej od lat wykonywane są różne rodzaje embolizacji. Trudność niedawno wprowadzonej procedury polega na tym, iż kaliber naczyń jest dużo mniejszy niż w przypadku dotychczasowych procedur, ponadto materiał embolizacyjny ma postać dużo mniejszych kulek, o średnicy 0,15 mm. Znalezienie odpowiednich naczyń i ich zamknięcie jest więc bardziej skomplikowane. Teraz, po miesiącu od przeprowadzenia pierwszego takiego zabiegu, możemy powiedzieć, że zakończył się on sukcesem. Bardzo się cieszymy, że wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami i w badaniu kontrolnym przeprowadzonym od razu po zabiegu mogliśmy zaobserwować poprawę w postaci zmniejszenia przekrwienia błony maziowej – mówi dr Maciej Szmygin.

FB: Krwawa bójka w Lublinie,  poszło o smak wódki

Pierwszą pacjentką takiego zabiegu w Polsce jest 39-letnia Pani Ewa.

Chorować zaczęłam w marcu 2021 roku. Byłam w drugim trymestrze ciąży, gdy zaczęło boleć mnie kolano. To był straszny dyskomfort przy siadaniu, wstawaniu, chodzeniu po schodach. Jeżeli gdzieś dłużej siedziałam, nie mogłam potem rozruszać nogi. Ortopeda w mojej miejscowości podczas badania znalazł pod moim kolanem małą torbiel. Byłam leczona zachowawczo. Po narodzinach córki torbiel zaczęła rosnąć, aż osiągnęła rozmiar dziewięć na dziesięć centymetrów. W Lubartowie przeszłam usunięcie cysty i artroskopię, jednak zabiegi te mi nie pomogły. Płyn zbierał się od nowa. Postanowiłam zgłosić się do doktora Pawła Kuczyńskiego w Lublinie. Dostałam leki i zastrzyki z osocza, które polepszały mój stan, ale tylko na kilka tygodni. Widząc, że nie przynoszą one długotrwałego rezultatu, doktor Kuczyński zaproponował mi leczenie zupełnie nową metodą. Zgodziłam się, bo mam dwoje małych dzieci, chciałam się nimi opiekować i wrócić do pracy. Po zabiegu embolizacji czułam ból, który po kilku dniach stopniowo zaczął się zmniejszać. Obecnie ból już nie występuje, jestem bardzo zadowolona z efektów. Gdybym nie zaryzykowała, nadal męczyłabym się – opowiada pacjentka.

Nowatorska metoda może pomóc pacjentom z przewlekłym zapaleniem błony maziowej, których jest bardzo dużo. Do tej pory nie było równie skutecznych metod ich leczenia. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie procedura embolizacji została już zaproponowana kolejnym pacjentom z przewlekłym bólem stawu kolanowego.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Popularna sieć otworzyła nowy sklep w Lublinie