Park Bronowicki w Lublinie odzyska przedwojenny urok. Miasto podpisało umowę na jego rewaloryzację

i

Autor: Urząd Miasta Lublin

LUBLIN

Park Bronowicki w Lublinie odzyska przedwojenny urok. Miasto podpisało umowę na jego rewaloryzację

2025-02-12 12:31

Mieszkańcy popularnego „Bronxu” będą zadowoleni. Lubelski ratusz podpisał umowę z wykonawcą na rewaloryzację Parku Bronowickiego, którego początki sięgają XIX wieku! Kiedy skorzystamy z zielonej przestrzeni w tej części miasta?

Historyczny Park Bronowicki odzyska swój blask

Historia Parku Bronowice sięga XIX wieku. Jego pomysłodawcą był Feliks Bieczyński – ten sam, który stworzył Ogród Saski. Początkowo to zielone miejsce położone między ul. Fabryczną a Łęczyńską w Lublinie miało być skierowane przede wszystkim do mniej zamożnych mieszkańców, którzy pracowali w okolicznych zakładach przemysłowych, jednak park ten ten dość szybko stał się jednym z bardziej popularnych miejsc na mapie miasta.

Park, którego powierzchnia to 2,57 ha od 1982 roku jest wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Co ważne, nareszcie odzyska swój dawny blask. Urząd miasta poinformował o podpisaniu umowy z wykonawcą, który zrewitalizuje ten park. W efekcie nowa odsłona Parku Bronowickiego ma nawiązywać do oryginalnego planu z początku XX wieku.

Metamorfoza parku na „Bronxie”

– Rewaloryzacja Parku Bronowickiego to wyjątkowe przedsięwzięcie, które pozwoli przywrócić ten historyczny teren i na nowo stworzyć przestrzeń, która spełni różnorodne funkcje oczekiwane przez mieszkanki i mieszkańców. To miejsce z pewnością zasługuje na taką przemianę, by stać się wizytówką nie tylko Bronowic, ale całego miasta. Jest to także część naszej większej, rozpoczętej już inicjatywy, która zakłada odnowę wszystkich lubelskich parków – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Co się zmieni? Projekt obejmuje przebudowę istniejących nawierzchni asfaltowych na mineralne, wymianę ogrodzenia oraz budowę nowego układu komunikacyjnego. Co istotne, nowy układ ma być dostosowany do osób, które są niewidome: ścieżki dotykowe i tyflomapy.

Serce parku, czyli centralna jego część, ma być wzbogacone o tzw. pętlę spacerową, a wejście główne od strony skrzyżowania ul. Bronowickiej i Fabrycznej ma być przekształcone w plac z zielenią.

- Projekt rewitalizacji parku ma na celu przywrócenie jego historycznego charakteru, przy jednoczesnym  wzbogaceniu miejsca o nowoczesne elementy krajobrazu. Przewidziano również elementy małej architektury, w tym ławki, stoliki piknikowe, stojaki na rowery, urządzenia siłowni zewnętrznej, a także plac zabaw o powierzchni 1400 m2, który umożliwi zabawę również dzieciom poruszającym się na wózkach. Plac zabaw zostanie podzielony na dwie części – z bezpieczną nawierzchnią piaskową i nawierzchnią naturalną, wyposażony w urządzenia wodne i parkowy zdrój. Projekt zakłada również przebudowę schodów i wprowadzenie pochylni dla wózków. W parku zainstalowane będzie oświetlenie w stylu klasycznym oraz nowoczesny system monitoringu, który zwiększy bezpieczeństwo na terenie parku – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Jeśli chodzi o zieleń, to projekt zakłada zasadzenie rodzimych i egzotycznych gatunków drzew: tulipanowce, sosny wejmutki, choiny kanadyjskie a także 100 drzew liściastych. Pojawić się ma również 375 krzewów. W planach są również nasadzenia pół tysiąca róż i śnieguliczek – od strony ul. Fabrycznej i Bronowickiej. Z kolei od ul. Fabrycznej ma powstać żywopłot z grabów oddzielający park od ulicy.

- Główną atrakcją parku będą ogromne łąki bylinowe (3,5 tys.m2) z ponad 71 tys. roślin cebulowych i 20 tys. bylin, otaczających park – precyzuje Monika Głazik.

Rewaloryzacją zajmie się firma STRABAG. Całkowita wartość projektu „Rewaloryzacja Parku Bronowickiego w Lublinie” wynosi ponad 12,5 mln zł. Termin jego realizacji to 30 listopada 2026 roku. Projekt otrzymał unijne wsparcie w wysokości 7 mln. zł.

Tatarzy parzą kawę w Lublinie
Jakie znasz parki krajobrazowe na Lubelszczyźnie? Spróbuj swoich sił w naszym QUIZIE!
Pytanie 1 z 10
Czy Skierbieszowski Park Krajobrazowy leży na Lubelszczyźnie?