Błędy w segregowaniu śmieci zdarzają się jeszcze bardzo często. Dlatego miasto przygotowało informacje o zasadach segregowania śmieci w formie tabliczek na wiaty śmietnikowe oraz plakatów. W najbliższym czasie trafią one do administratorów i zarządców nieruchomości. To element akcji "Tak Segreguję!", która ma przybliżyć mieszkańcom temat recyklingu odpadów i ułatwić im sortowanie śmieci.
- W związku z obowiązkiem segregowania odpadów komunalnych przez wszystkich mieszkańców Lublina, opracowano graficzne materiały informacyjne, które w skróconej formie przedstawiają zasady selektywnej zbiórki odpadów - wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. - Zarówno na tabliczce jak i plakatach opisano, jakie rodzaje odpadów należy wyrzucać do konkretnych pojemników. Kilka wzorów plakatów poświęcono także odpadom, których segregacja sprawia największą trudność, np. paragony, porcelana czy kości.
Materiały informacyjne będą dystrybuowane do zainteresowanych podmiotów, takich jak spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. Zapotrzebowanie na tabliczki i plakaty można zgłaszać na adres e-mail: [email protected].
Lubelski Ratusz przypomina też, że zasady prawidłowej segregacji odpadów dostępne są również na stornie odpady.lublin.eu, gdzie w zakładce "Multimedia" znajdują się ulotki, plakaty informacyjne i film edukacyjny. Z myślą o gościach i studentach zagranicznych opracowane zostały także wersje obcojęzyczne plakatów: angielska, ukraińska, francuska i niemiecka. Dodatkowo z cyklem tematycznych postów na temat segregacji śmieci można się zapoznać na Facebook'owym profilu Miasto to też Twój Dom.
To nie koniec ważnych informacji. Od 1 sierpnia 2020 roku obowiązują nowe druki deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ratusz przypomina o konieczności złożenia deklaracji na wzorze obowiązującym od początku miesiąca przez tych mieszkańców, którzy nie prowadzili dotychczas selektywnej zbiórki odpadów. Termin złożenia nowych deklaracji upływa 10 września.
Właściciele nieruchomości zamieszkałych muszą złożyć wypełnioną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której podają m.in. adres nieruchomości, której są właścicielem lub zarządcą, deklarują ilość osób w danym gospodarstwie domowym i na tej podstawie wyliczają sobie sami kwotę opłaty jaką będą ponosić za gospodarowanie odpadami. Tak wypełnioną deklarację należy złożyć osobiście w Biurach Obsługi Mieszkańców lub w Wydziale Ochrony Środowiska. Dokument można również wysłać pocztą na adres główny urzędu (Plac Króla Władysława Łokietka 1, 20-109 Lublin)