Wspomniany zasiłek przysługiwał osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, lub rezygnują z zatrudnienia albo pracy zarobkowej, aby opiekować się osobą niepełnosprawną. Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód na jednego członka rodziny sprawującego opiekę lub rodziny osoby sprawującej opiekę w przeliczeniu nie przekracza 764 zł netto na osobę.
Specjalnie świadczenie opiekuńcze zostało wprowadzone w 2013 roku.
Jak zachować zasiłek opiekuńczy?
Z dniem wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym (nowym świadczeniu z budżetu państwa), czyli 1 stycznia 2024 r. zostaje uchylony art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujący zasady przysługiwania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Uspokajamy! Jak wyjaśniają eksperci z portalu rynekzdrowia.pl, zasiłek ten będzie mógł być przyznawany także po 31 grudnia 2023 r. w pewnych przypadkach na zasadzie zachowania praw nabytych. To oznaczy, że osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r.
Poza tym to nie jedyny tego typu wyjątek.
- Będzie to możliwe również w sytuacji, gdy osobie niepełnosprawnej zostanie wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będące kontynuacją tego poprzedniego (wtedy trzeba bowiem składać nowy wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy). Ponadto specjalny zasiłek opiekuńczy jest przyznawany na okres zasiłkowy trwający od 1 listopada danego roku do 30 października następnego. Decyzje w sprawie przyznania specjalnego zasiłku od 1 listopada br. będą więc wygasać 30 października 2024 r., ale opiekun będzie mógł odnowić uprawnienie do tej formy wsparcia na kolejny okres, o ile złoży wniosek w ciągu trzech miesięcy - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Zobacz także: Tak kiedyś wyglądały lubelskie szkoły! Zobacz zdjęcia z archiwum