„Pielgrzymi nadziei” to hasło Roku Jubileuszowego 2025, który został ogłoszony przez papieża Franciszka. Obchody rozpoczęły się w Wigilię (24 grudnia) poprzez otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie, zaś pięć dni później papież otworzył Drzwi Święte w Katedrze Biskupa Rzymu, w Bazylice Świętego Jana na Lateranie. Również 29 grudnia we wszystkich katedrach odbyły się uroczyste Eucharystie rozpoczynające ten jubileusz. Jak obchody te wyglądały w stolicy województwa lubelskiego?
Otwarcie Roku Jubileuszowego 2025 w Lublinie
W niedzielny wieczór (29 grudnia) w kościele pw. Świętego Ducha przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie rozpoczęły się obrzędy wstępne związane z otwarciem Roku Jubileuszowego 2025. Następnie zgromadzeni wokół świątyni wierni utworzyli procesję, która przeszła przez centrum miasta, a dokładniej; deptak, plac Łokietka i ul. Królewską, docierając na plac Katedralny przy Archidiecezji Lubelskiej. Później przy chrzcielnicy odbył się obrzęd pokropienia wiernych, a potem w Archikatedrze odprawiono jubileuszową Eucharystię. Na czas przejścia procesji ruch na ul. Królewskiej został wstrzymany.
Kościoły jubileuszowe w archidiecezji lubelskiej
Na terenie archidiecezji lubelskiej wyznaczonych zostało 12 kościołów jubileuszowych w związku z Rokiem Jubileuszowym 2025. To właśnie w tych świątyniach zainteresowani wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny „pod zwykłymi warunkami”. Oto one:
- Archikatedra Lubelska, Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej,
- Bazylika mniejsza pw. Narodzenia NMP w Chełmie, Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej,
- Bazylika mniejsza, sanktuarium Świętej Anny w Lubartowie,
- Bazylika mniejsza pw. Świętego Stanisława BM w Lublinie (oo. Dominikanie),
- Bazylika mniejsza pw. Świętego Wojciecha BM w Wąwolnicy, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej,
- Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej w Kazimierzu Dolnym,
- Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie,
- Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie,
- Sanktuarium Świętego Józefa w Lublinie (oo. Karmelici),
- Kościół pw. Świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie,
- Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku,
- Kościół pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku.
„Odpust jubileuszowy można uzyskać poprzez pobożne – indywidualne lub grupowe – nawiedzenie kościoła jubileuszowego i odprawienie, przez pewien czas, adoracji eucharystycznej i rozmyślania zakończonego modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej” – czytamy na stronie archidiecezji lubelskiej.
W archidiecezji lubelskiej w roku jubileuszowym nastąpi uroczyste zakończenie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Ponadto, we wrześniu przypadnie 220. rocznica utworzenia diecezji lubelskiej.
Zobacz także galerię zdjęć: Otwarcie Roku Jubileuszowego 2025. Przez centrum Lublina przeszła procesja