Spis treści
- Otwarcie lubelskiego dworca
- Optymalizacja oferty przewozowej
- Pierwsze sekundniki w Lublinie
- Wielkie zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie
Otwarcie lubelskiego dworca
12 stycznia Dworzec Lublin powitał pierwszych pasażerów. To nowoczesne centrum komunikacyjne w jednym miejscu integruje komunikację miejską oraz pozamiejską autobusową, busową i transport kolejowy.
Budowa Dworca wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie, to najważniejszy komponent projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego ponad 195 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.
Codziennie z dworca realizowanych jest ponad 850 kursów w blisko 75 kierunkach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Miesięcznie z obiektu korzysta około 180 tysięcy podróżnych.
Dworzec Lublin ma na swoim koncie sporo nagród. Tylko w tym roku otrzymał: nagrodę w kategorii „bryła – obiekty publiczne” konkursu Property Design Awards 2024; wyróżnienie w kategorii duży obiekt użyteczności publicznej w konkursie architektoniczno-urbanistycznym „Lider Dostępności 2024”; statuetkę „Lodołamacza” w kategorii Przyjazna Przestrzeń za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz architektonicznego Oskara, czyli nagrodę World Architecture Festival Award 2024 w kategorii Transport.
To nie jedyne nagrody, którymi może się pochwalić w tym roku Lublin. Działania na rzecz ekologicznego transportu, szeroko rozumianej elektromobilności i inwestycje w innowacyjne technologie – wszystko to docenił Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego, przyznając statuetki Lidera Transportu Publicznego za rok 2023.
Miasto Lublin otrzymało nagrodę w kategorii „Nowoczesne Centrum Komunikacji – Dworzec Lublin”.
Optymalizacja oferty przewozowej
Proces tworzenia propozycji nowego układu połączeń komunikacji miejskiej był wieloetapowy i rozpoczął się już jesienią 2021 roku. Dotychczas wdrożone zostały trzy etapy optymalizacji oferty przewozowej.
- Pierwszy miał miejsce tuż przed otwarciem Dworca Lublin, jego celem było lepsze skomunikowanie Dworca z innymi rejonami miasta. W drugim etapie (marzec), wprowadzono m.in. nowe linie o charakterze przyspieszonym – linie nr 301 i 302. Celem trzeciego etapu, zainicjowanego we wrześniu był wzrost częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej – wyjaśnia Monika Fisz, rzeczniczka ZDTM w Lublinie.
Pierwsze sekundniki w Lublinie
W Lublinie pojawiły się także pierwsze urządzenia odliczające czas do zmiany cyklu świateł.
Pierwsze sekundniki pojawiły się na skrzyżowaniu ulic: Kunickiego - Rejtana – Zemborzycka oraz Prusa-Północna-Jaczewskiego. To pierwsze lokalizacje, które wytypowano do przetestowania tego rozwiązania.
Niebawem sekundniki pojawią się również w kolejnych miejscach. Analizowane są lokalizacje u zbiegu ulic: Armii Krajowej - Orkana, Andersa - Walecznych, Turystyczna - Kasprowicza czy Poligonowa - Zielone Wzgórze.
Wielkie zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie
Od 11 maja Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie jest głównym operatorem Strefy Płatnego Parkowania, a to oznacza, że miejska spółka zarządza całym tym obszarem.
Kolejną istotną zmianą to wprowadzenie systemu e-kontroli. Pojazdy wykorzystywane do e-kontroli skanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w Strefie Płatnego Parkowania, a system weryfikuje, czy za dany pojazd została wniesiona opłata za postój.
Poza nowym systemem e-kontroli w mieście pojawiły się też nowe parkomaty, które MPK Lublin wydzierżawiło od spółki City Parking Group z Grudziądza. Wymieniono wszystkie parkomaty znajdujące w trzech podstrefach – A, B i C. To w sumie 175 nowoczesnych urządzeń. Kierowcy mogą płacić za parkowanie gotówką, za pomocą karty płatniczej, blikiem oraz poprzez trzy aplikacje – SkyCash, City Park App i moBilet.
Nowym rozwiązaniem jest też możliwość zakupu abonamentów parkingowych bez konieczności wizyty w punkcie obsługi. Na ten cel udostępniony został e-sklep. Od nowego roku zaczną obowiązywać również nowe stawki za parkowanie w SPP.
Zobacz także: Dworzec Metropolitarny w Lublinie oficjalnie otwarty! Odjechali z niego pierwsi pasażerowie