Teatr NN wprowadził się do Bramy Grodzkiej na stałe w 1992 roku.
- Żeby zrozumieć działalność Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN” trzeba poznać historię jego siedziby – Bramy Grodzkiej. Jest to jedna z najstarszych bram w Lublinie, zwana też Bramą Żydowską. Po jednej stronie Bramy znajduje się wielka, pusta przestrzeń, która ukrywa Pamięć po istniejącym tu kiedyś mieście żydowskim. Tu, gdzie przez lata były domy, synagogi i ulice, zbudowano wielki parking, nowe drogi i posadzono trawniki. Dużą część tego terenu pokryto betonową nawierzchnią. Razem z fundamentami dawnych żydowskich budynków zakryto pamięć o tych, którzy tu mieszkali. – pisze o początkach działalności Tomasz Pietrasiewicz.
Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" realizuje działania artystyczne, badawcze, edukacyjne, za pomocą których odkrywana i zachowywana jest pamięć o polsko-żydowskiej przeszłości.
Dzięki działalności pracowni Historii Mówionej udało się zarejestrować i opracować 2740 relacji świadków historii, co stanowi pond 5500 godzin nagrań. Zbierany jest również materiał ikonograficzny. Pracownia Ikonografii opiekuje się m.in. kolekcją szklanych negatywów z Rynku 4, kolekcjami autorskimi Edwarda Hartwiga, Stefana Kiełszni czy Maxa Kirnbergera.
- W tym tygodniu chcemy uczcić 30-lecie Ośrodka zgodnie z ideą #zostańwdomu - mówi Kinga Ludwik, Specjalista ds. kontaktów zewnętrznych Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN". - Wszystkie materiały rocznicowe będziemy publikować w sieci, korzystając z możliwości, jakie daje nasz portal i social media. W ten sposób połączymy pamięć z najnowszymi technologiami. Przez cały tydzień na naszych profilach publikujemy materiały archiwalne, dotyczące historii Ośrodka. Powstał też specjalny portal: „30 lat”.
Publikowane materiały archiwalne można znaleźć również na Facebooku Bramy Grodzkiej, Instagramie, oraz na stronie internetowej w zakładkach: Biblioteka Multimedialna, Leksykon oraz Lublin. Fotografia.