Dotychczas kliniczny oddział toksykologiczno-kardiologiczny mieścił się na jednym piętrze w głównym budynku szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. W środę otwarto nowy, czterokondygnacyjny budynek o powierzchni 3,2 tys. mkw., właśnie dla potrzeb tego ośrodka. Inwestycja kosztowała 18,6 mln zł, z czego niemal całość stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych.
Kierownik oddziału dr n. med. Jarosław Szponar poinformował, że rocznie hospitalizowanych jest ok. 3,2 tys. osób, z czego ok. 1,9 tys. stanowią pacjenci kardiologiczni.
- 1,3 tys. osób to pacjenci toksykologiczni. W zeszłym roku było też 120 dzieci. Są to pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, często wymagający leczenia respiratorem, specjalistycznej opieki, podania odtrutek. Współpracujemy również z psychiatrą, psychologiem, rodziną, policją, sądem rodzinnym, prokuratorem. Są to trudni pacjenci, nie tylko pod względem medycznym – wyjaśnił dr n. med. Szponar.
Wśród hospitalizowanych są m.in. osoby po przypadkowych zatruciach, np. tlenkiem węgla lub w wyniku skażeń przemysłowych.
- A także pacjenci po zatruciu lekami w przebiegu prób samobójczych, zaburzeń depresyjnych. Jest też duża grupa osób uzależniona od alkoholu i substancji psychoaktywnych – wymienił kierownik.
Nowa inwestycja obejmowała utworzenie oddzielnej, monitorowanej izby przyjęć przeznaczonej tylko dla pacjentów oddziału. Będzie się tam mieścić też izolatka i sześciołóżkowa sala dla pacjentów toksykologicznych leczonych w izbie przyjęć. Została utworzona również nowa pracownia hiperbarii tlenowej czy stanowisko do dializ. Kupiono nowy sprzęt i wyposażenie, m.in. kardiomonitory, defibrylatory, pompy strzykawkowe, echokardiografy, respiratory i aparat EKG.
- Jest to długo wyczekiwana inwestycja. Oznacza lepszy standard dla pacjentów przebywających w oddziale. Jak wskazują statystyki, również bardzo pożądana, bo liczba pacjentów ciągle wzrasta. Dlatego odpowiadamy na potrzeby pacjentów – szczególnie w zakresie toksykologii – dodał Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zwrócił uwagę, że oddział toksykologiczno-kardiologiczny jest po to, aby ratować życie pacjentów i przywrócić ich w pełni do zdrowia.
- Mam nadzieję, że XXI w., który zawitał na ten oddział, dobrze przysłuży się społeczeństwu województwa lubelskiego – powiedział marszałek.
Oddział dysponuje 50 łóżkami. Kadrę lekarską tworzy 16 starszych asystentów i ok. 20 rezydentów.
Po połączeniu w ubiegłym roku szpitala im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego ze szpitalem im. Jana Bożego w Lublinie placówka dysponuje ok. 40 oddziałami szpitalnymi z ponad tysiącem łóżek.
Zobacz także: To był festiwal nie tylko dla pierogożerców! W Targach Lublin można było się najeść przed świętami!