Spis treści
- Trwa konkurs na „Archeologiczne Sensacje 2024”
- Te archeologiczne „perełki” z woj. lubelskiego walczą w konkursie na „Archeologiczną Sensację 2024”
Trwa konkurs na „Archeologiczne Sensacje 2024”
Jedyne popularnonaukowe czasopismo archeologiczne w Polsce, czyli kwartalnik „Archeologia Żywa”, organizuje ogólnopolski konkurs na „Archeologiczne Sensacje 2024”. W plebiscycie nominowane zostały najważniejsze odkrycia i działania związane z archeologią, których dokonano podczas minionego roku. Wyłoniła je kapituła konkursowa, złożona z osób zajmujących się na co dzień popularyzowaniem wiedzy o przeszłości. Plebiscyt składa się z 10 następujących kategorii:
- Najważniejsza premiera dziedzictwa,
- Najskuteczniej popularyzowane badania,
- Unikatowy artefakt,
- Najciekawszy projekt rozpoczęty w 2024,
- Najlepsza wystawa czasowa,
- Najważniejsza książka,
- Najważniejszy skarb,
- Najlepsze archeologiczne zdjęcie,
- Najważniejsze zagraniczne odkrycie polskiej archeologii,
- Najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce.
Teraz ostatnie słowo należy do internautów, którzy mają dosłownie ostatnie godziny na to, by oddać głos na swoich archeologicznych faworytów w konkursie.
Te archeologiczne „perełki” z woj. lubelskiego walczą w konkursie na „Archeologiczną Sensację 2024”
Podkreślmy, że w gronie finalistów aktualnej odsłony konkursu na „Archeologiczne Sensacje 2024” znalazły się archeologiczne „perełki” z Lubelszczyzny. Walczą one o zwycięstwo w kategoriach „Najważniejszy skarb 2024” oraz „Najskuteczniej popularyzowane badania 2024”.
O tytuł laureata w pierwszej z nich stara się depozyt barbarzyńskich militariów z początków naszej ery. Jak czytamy w opisie dostępnym na stronie konkursu, znalezisko to odkrył w lasach na terenie powiatu hrubieszowskiego poszukiwacz Mateusz Filipowicz, który odnalazł 15 militariów datowanych na czas od I wieku przed nasza erą do III wieku naszej ery. To m.in. topory bojowe, narzędzia i groty włóczni, które związane są z kulturą przeworską lub gotycką.
Z kolei wśród „Najskuteczniej popularyzowanych badań 2024” znalazły się te prowadzone w dolinie Chodelki w woj. lubelskim pod koordynacją dr. Łukasza Miechowicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. W ramach tych działań odbyło się m.in. nocne zwiedzanie grodziska oraz przeprowadzono wykopaliska i prace porządkowe w chodelskim lesie, a część znalezisk zdigitalizowano.
Osoby, które chcą zagłosować na swoich archeologicznych faworytów mogą to zrobić już tylko do godz. 20 w czwartek (2 stycznia). Głosy można oddawać na stronie archeologia.com.pl/archeologiczne-sensacje-2024.
O tym, które odkrycia zostaną zwycięzcami poszczególnych kategorii w ramach „Archeologicznych Sensacji 2024”, dowiemy się wieczorem 16 stycznia.
Zobacz także galerię zdjęć: Unikatowe odkrycie w woj. lubelskim! Znaleziono odznakę… z bazyliszkiem