Śmiało możesz dorobić do emerytury lub renty
- Wzrosły limity przychodów, które mają wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia z ZUS – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Co to oznacza? Zacznijmy od faktów. Wysokość limitów zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Pierwszy próg od grudnia wynosi 5713,20 złotych brutto (to o 86 złotych więcej niż w listopadzie).
- Dodatkowe zarobki do tej kwoty nie mają wpływu na wypłatę wcześniejszej emerytury lub renty. Po przekroczeniu progu świadczenie jest odpowiednio zmniejszane (ale tylko za miesiące, w których doszło do przekroczenia). Dopiero gdy zarobki są wyższe od drugiego progu, wypłata świadczenia nie przysługuje za dany miesiąc w całości – przyznaje Małgorzata Korba.
Od grudnia ten drugi limit wynosi 10 610,20 złotych brutto. Nowe progi przychodów mają obowiązywać w grudniu i w styczniu oraz w lutym przyszłego roku.
Seniorzy nie mają się czym przejmować
Jak precyzje rzecznik prasowy ZUS na Lubelszczyźnie, emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, mogą śmiało dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.
ZOBACZ TAKŻE: Wyjątkowe znalezisko w trakcie renowacji kościoła pobernardyńskiego w Lublinie. Znaleziono pozdrowienia sprzed 123 lat!
Wyjątkiem są emeryci, którym ZUS podwyższył świadczenie do minimalnej kwoty, czyli do 1780,96 zł brutto.
- Jeśli ich przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość wyrównania, to za dany miesiąc nie będzie ono przysługiwać. To znaczy, że Zakład wypłaci wtedy emeryturę wyłącznie z odprowadzonych składek – zaznacza Małgorzata Korba.
Ilu było emerytów i rencistów w Polsce w 2023 roku?
Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku w Polsce było dokładnie 9 318,2 tys. emerytów i rencistów.
- W stosunku do liczby ludności Polski grupa ta stanowiła 24,7%, z czego 19,3% stanowili emeryci, a 5,4%renciści - czytamy w raporcie.