Obudziła się odległa supermasywna czarna dziura. „Takie zachowanie jest bezprecedensowe”

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Nauka

Obudziła się odległa supermasywna czarna dziura. „Takie zachowanie jest bezprecedensowe”

2024-06-21 13:03

Astronomowie zaobserwowali, jak uaktywnia się ogromna czarna dziura położona w centrum innej galaktyki. To pierwsza tego typu obserwacja w historii.

W 2019 roku niewyróżniająca się niczym specjalnym oddalona o 300 mln lat świetlnych galaktyka SDSS1335+0728 niespodziewanie zaczęła jaśnieć. Zaczęto więc ją obserwować za pomocą licznych kosmicznych i naziemnych instrumentów, w tym Very Large Telescope (VLT), działającego w European Southern Observatory (ESO) w Chile.

- Wyobraź sobie, że przez lata obserwowałeś odległą galaktykę, a ona zawsze wydawała się spokojna i nieaktywna – relacjonuje prof. Paula Sánchez Sáez z ESO. - Nagle w jej centrum widać gwałtowne zmiany w jasności, niepodobne do niczego, co znaliśmy wcześniej.

Nagłe rozjaśnienie galaktyki mogą spowodować różne zjawiska – np. wybuch supernowej albo tzw. zaburzenia pływowe, kiedy czarna dziura rozrywa zbliżającą się do niej gwiazdę.

Rolnicy. Podlasie. Gienek zajął się rzepą. Rozmowy o kosmosie

Takie rozbłyski trwają jednak tylko kilkadziesiąt, maksymalnie kilkaset dni. Wspomniana galaktyka świeci natomiast jaśniej do dzisiejszego dnia – przez ponad cztery lata od początku obserwowanych zmian.

Ponadto rozbłyski nie przypominają one niczego, co wcześniej obserwowano.

Po analizie danych zebranych z różnych instrumentów w ciągu kilku lat naukowcy zauważyli, że - w porównaniu do czasu przed rozbłyskiem - galaktyka emituje przede wszystkim dużo więcej światła ultrafioletowego, widzialnego oraz podczerwonego. W lutym tego roku zaczęła dodatkowo emitować promienie rentgenowskie.

- Takie zachowanie jest bezprecedensowe – uznała prof. Sánchez Sáez.

Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest rozbłysk rdzenia galaktyki; to właśnie w nim, podobnie jak w centrum Drogi Mlecznej, znajduje się supermasywna czarna dziura

- Byłby to pierwszy raz, kiedy w czasie rzeczywistym zobaczyliśmy aktywację czarnej dziury – podkreśla współautorka odkrycia Lorena Hernández García.

Zdaniem naukowców czarna dziura w dalekiej galaktyce zaczęła gwałtownie pochłaniać otaczający ją gaz.

Czarne dziury w Drodze Mlecznej

Supermasywne czarne dziury znajdują się w centrach większości galaktyk, w tym Drogi Mlecznej. Podobne zjawisko może więc zdarzyć się także w supermasywnej czarnej dziurze naszej galaktyki (Sagittarius A*). Nie wiadomo jednak, jakie jest tego prawdopodobieństwo.

Astronomowie nadal będą obserwowali SDSS1335+0728.

Istnieje też szansa, że obserwowane przez nich zmiany można wytłumaczyć inaczej – np. bardzo wolnym zaburzeniem pływowym lub jakimś zupełnie nieznanym jeszcze zjawiskiem.

- Niezależnie od natury tych zmian, galaktyka ta dostarcza nam cennych informacji na temat tego, jak czarne dziury rosną i ewoluują - zwraca uwagę prof. Sánchez Sáez.
- Oczekujemy, że instrumenty takie jak MUSE na VLT lub działające na budowanym już Extremely Large Telescope (ELT) okażą się kluczowe w zrozumieniu, dlaczego galaktyka się rozjaśnia – dodaje.

QUIZ: Czy mógłbyś polecieć w kosmos? Szybki test!

Pytanie 1 z 7
Czy masz co najmniej 152 cm wzrostu?

Zobacz także: 10 najszybciej wyludniających się miast w woj. lubelskim. Nowy ranking