Tylko w 2023 roku było w naszym kraju ponad 70 tysięcy przypadków zawałów serca.
W województwie lubelskim w 2024 roku z badań w ramach ChUK skorzystało blisko 25 tys. pacjentów, w tym ponad 14 tys. kobiet i niemal 10,5 tys. mężczyzn. Ważnym elementem jest edukacja zdrowotna. czyli podniesienie wiedzy i świadomości samych pacjentów. Dzięki temu u osób objętych profilaktyką staramy się zmniejszyć te czynniki ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, które wynikają z niezdrowego stylu życia. Profilaktyka chorób układu krążenia jest realizowana w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Wystarczy więc zgłosić się do swojego lekarza POZ - mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego oddziału Wojewódzkiego NFZ.
"Głównym celem profilaktyki chorób układu krążenia jest obniżenie o około 20% zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia."
Osoby szczególnie narażone na zachorowanie mogą skorzystać z profilaktyki chorób układu krążenia na NFZ. Mimo coraz lepszej diagnostyki i najnowocześniejszych metod leczenia w Polsce umieralność z powodu chorób kardiologicznych należy do najwyższych w Europie. Na rozwój chorób układu krążenia wpływa wiele czynników, między innymi nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, picie alkoholu, stres czy brak lub niewystarczająca aktywność fizyczna. Każdego dnia setki osób dowiadują się, że ich zdrowie jest zagrożone z powodu nadciśnienia, miażdżycy, ryzyka zawału lub udaru - podkreśla Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
NFZ na swojej stronie internetowej i kanale youtube udostępnia materiały o ChUK, czyli Chorobach Układu Krążenia. Można się dzięki nim dowiedzieć o tym jak dbać o serce i jak skorzystać z bezpłatnych badań.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: To tu znajdował się m.in. Pałac Tarłów. Historyczny spacer po ulicy Dolnej Panny Marii