Spacer z psem po lesie

i

Autor: Zac Farmer/unsplash.com - zdjęcie ilustracyjne

CIEKAWOSTKI

Nowy rezerwat przyrody na mapie woj. lubelskiego. Spotkasz tu nietypowe owady

2025-01-13 16:45

Rezerwat przyrody „Sosnowiec” to jedno z nowych tego typu miejsc utworzonych w województwie lubelskim pod koniec 2024 roku. Na jego terenie potwierdzono występowanie rzadkich chrząszczy saproksylicznych. Szczegóły znajdziecie poniżej!

Spis treści

  1. Są trzy nowe rezerwaty przyrody w woj. lubelskim
  2. Nowy rezerwat przyrody „Sosnowiec”. Co o nim wiemy?

Są trzy nowe rezerwaty przyrody w woj. lubelskim

W ramach akcji „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych” w województwie lubelskim utworzone zostały trzy nowe tego typu miejsca. Łącznie z nimi na terenie Lubelszczyzny obecnie mamy zatem 92 rezerwaty. Największym wśród nowo powstałych jest „Las Ochoża” imienia Marka Kellera, z kolei najmniejszym – „Kurhany-Namule”. Na liście znalazł się też rezerwat przyrody „Sosnowiec”, który zajmuje ponad 70 ha i to właśnie o nim opowiemy wam nieco więcej w tym artykule!

W Szczebrzeszynie nie tylko chrząszcz brzmi w trzcinie

Nowy rezerwat przyrody „Sosnowiec”. Co o nim wiemy?

Niedawno utworzony rezerwat przyrody „Sosnowiec” położony jest w gminie Milejów w powiecie łęczyńskim. Jest rezerwatem leśnym, obejmującym obszar 70,52 ha, który znajduje się na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego. W sąsiedztwie rezerwatu przebiega nieregulowany odcinek rzeki Wieprz. Na jego obszarze znajdują się rowy melioracyjne oraz pozostałości ze starorzecza tej rzeki. Co więcej, „Sosnowiec” leży w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Środkowego Wieprza PLH060005.

„Celem ochrony rezerwatu przyrody „Sosnowiec” jest zachowanie cennych zbiorowisk leśnych i nieleśnych stanowiących miejsca bytowania chrząszczy saproksylicznych” – czytamy w uzasadnieniu zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Lublinie ws. ustanowienia rezerwatu przyrody „Sosnowiec”. I w dalszej części: „Znaczne nagromadzenie w rezerwacie tzw. „martwego drewna” tworzy dobre warunki do rozwoju zgrupowań chrząszczy saproksylicznych (...) określanych jako rzadkości faunistyczne i gatunki reliktowe lasów pierwotnych”.

Warto też zwrócić uwagę na to, że na terenie rezerwatu przyrody „Sosnowiec” rosną przede wszystkim łęgi wierzbowe, olszowe i jesionowe, a także bory i lasy mieszane oraz lasy świeże. Obszar ten jest administrowany przez Nadleśnictwo Świdnik, które podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Zobacz także galerię zdjęć: Zimowy spacer po Lublinie! Tak się prezentuje stolica woj. lubelskiego w mroźnej odsłonie