Nowy Park Narodowy w woj. lubelskim

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

przyroda

Nowy Park Narodowy w woj. lubelskim? Mieszkańcy są przeciw

2025-02-24 15:52

Na terenie woj. lubelskiego są dwa Parki Narodowe – Roztoczański oraz Poleski. Jednak już od pewnego czasu mówi się o tym, że na wschodzie Polski mogą powstać kolejne tego typu miejsca. Mieszkańcy jednak są przeciwni temu pomysłowi.

Spis treści

  1. Nowe Parki Narodowe w woj. lubelskim?
  2. Sobiborski Park Narodowy? Mieszkańcy mówią nie

Nowe Parki Narodowe w woj. lubelskim?

W Polsce istnieją obecnie 23 parki narodowe, które zajmują nieco ponad 1 proc. powierzchni naszego kraju. Dwa z nich są w woj. lubelskim. Od wielu lat mówi się, że takich miejsc powinno być zdecydowanie więcej, ponieważ ostatni Park Narodowy został założony ponad 20 lat temu.

WERSJA FB_Lubelskie. Najbardziej kolorowa biblioteka w Polsce

W 2023 roku, w opublikowanym przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze raporcie znalazło się 25 propozycji powołania nowych parków narodowych w Polsce. Kilka z nich miałyby być zlokalizowane w woj. lubelskim. Wymieniono tam:

  • Sobiborski Park Narodowy;
  • Chełmski Park Narodowy;
  • Janowski Park Narodowy.

Nie wszyscy jednak popierają tego typu inicjatywy. Pojawiła się petycja mieszkańców, którzy są przeciwni powstaniu tego obszarów ochrony przyrody.

Sobiborski Park Narodowy? Mieszkańcy mówią nie

Jak przekonują inicjatorzy powołania parku w Lasach Sobiborskich, w świetle badań jest to jeden z najbogatszych przyrodniczo zakątków Polski. Ogromnym atutem jest ogromna różnorodność środowisk podmokłych i jezior otoczonych przez zróżnicowane tereny leśne i otwarte. Występuje tu niemal sto gatunków roślin zagrożonych wyginięciem oraz 105 szczególnie cennych i priorytetowych gatunków zwierząt. Sobiborskie populacje 38 gatunków roślin i zwierząt należą do najważniejszych populacji w kraju. Gniazduje tu na przykład najliczniejsza w Polsce populacja gadożera. Dla wielu gatunków jest to jedyne miejsce występowania na Lubelszczyźnie. Sztandarowymi gatunkami są żółw błotny i puszczyk mszarny, dla których jest to miejsce o ogromnym znaczeniu.

Temat parku wzbudza emocje, nadzieje i obawy. Pomysł ma wiele zwolenników, ale także i przeciwników. Powstała już nawet petycja przeciw powstaniu takiego miejsce w okolicach Włodawy. Podpisy zbiera m.in. Adam Peruta, działacz społeczny, który zauważa, że mieszkańcy mogą mieć problem ze zbieraniem grzybów, malin czy ziół, czy płatny wstęp do lasu i wiele innych.

- Autor petycji wzywa do walki z przerażającą wizją, którą sam stworzył i której nikt inny nie proponuje. Odnosi się jakoby do naszych propozycji ale opisuje coś drastycznie innego. Nie  podaje przy tym adresu opracowania, żeby czytelnicy mogli sami się z nią zapoznać i dowiedzieć na czym polega ta propozycja – zauważają inicjatorzy powstania Sobiborskiego Parku Narodowego.

Jednocześnie zachęcają do tego, aby zapoznać się z faktyczną treścią propozycji na stronie tutaj.

Zobacz także: W RPN urodziło się nowe pokolenie koników polskich!