Przy ul. Vetterów 13 rozpoczyna działalność nowy zakład produkcyjny firmy Europiek. Liczy on łącznie ponad 3 tys. m2 powierzchni, a jego powstanie i wyposażenie kosztowało ponad 25 mln zł. Inwestycja ma zagwarantować nowe miejsca pracy (docelowo w ciągu dwóch lat liczba pracowników ma się zwiększyć z ponad setki do 200 osób).
– W nowej piekarni produkować będziemy pieczywo najwyższej jakości, łącząc tradycję smaku i naturę z nowoczesną technologią wypieku. Duże znaczenie ma dla nas również premiera muralu, który powstał w naszym zakładzie, we współpracy z Miastem Lublin. To symbol łamania schematów, niestandardowych rozwiązań, innowacyjności, która jest bliska firmie Europiek. Bardzo nas cieszy, że możemy tworzyć i rozwijać się w inspirującym nas mieście Lublin – mówi Magdalena Kubić, wiceprezes zarządu Europiek Sp. z o. o.
– Cieszę się, że spółka Europiek zdecydowała się związać swoją przyszłość z Lublinem, a jej rozwój świadczy o tym, że znalazła tu środowisko sprzyjające inwestycjom i dalszemu rozwojowi firmy. Wspólnie udało nam się także stworzyć dobre warunki i klimat do współpracy na wielu polach, o czym świadczy m. in. mural, który powstał w hali produkcyjnej firmy. Wpisuje się to w nowy trend wprowadzania twórczości artystycznej do przestrzeni miejskich i przemysłowych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Nowy mural robi wrażenie
Uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego jest powiązane z prezentacją już wspomnianego muralu, jaki powstał na jego wewnętrznej ścianie. Dzieło upamiętniające zdobycie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 składa się łącznie z ponad 60 ilustracji, których łączna powierzchnia wynosi 150 m2, a za jego powstanie odpowiada lubelski artysta, Michał Ćwiek.
– Projekt muralu to pięć oddzielnych scen, połączonych ze sobą w jedną spójną kompozycję o charakterze linearnej ilustracji. Każda ze scen składa się z motywów związanych z Lublinem oraz wartościami Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, natomiast jedna ze scen poświęcona jest w całości firmie Europiek. Na muralu możemy dojrzeć m.in.: trolejbus, czarcią łapę wybitą na deskorolce, akrobatę balansującego na linie, symbole związane z nauką, rozrywką, muzyką czy IT. Każda z 60 ilustracji była najpierw narysowana odręcznie, a potem zwektoryzowana. Ich kolorystyka nawiązuje ściśle do barw identyfikacji wizualnej miasta (zieleń, czerwień, czerń) oraz do wyrobów firmy Europiek (odcień żółci) – mówi Michał Ćwiek, autor projektu muralu, MOCNO Studio.
Przejdźcie do galerii i zobaczcie zdjęcia!