– Nowoczesny sprzęt służy do kontroli przesyłek metodą rentgenowskiej tomografii komputerowej. Dotychczas wykorzystywane urządzenia dają obraz w orientacji poziomej lub pionowej. Nowy sprzęt będzie skanował przesyłki w 3D, dzięki czemu dużo łatwiej będzie można wykryć niedozwolone towary w przesyłkach pocztowych. Skróci to także zdecydowanie czas kontroli – wyjaśnił Michał Deruś, rzecznik IAS w Lublinie.
Rentgen może pracować do 18 godzin na dobę. Będzie służyć do nieinwazyjnej kontroli zawartości wnętrza paczek i korespondencji pocztowej oraz do identyfikacji towarów, m.in. wyrobów tytoniowych, alkoholi, leków, substancji psychotropowych, materiałów niebezpiecznych (np. broń, materiały i urządzenia wybuchowe), dóbr kultury, artykułów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.
– Urządzenie w terminie do 15 lutego przyszłego roku trafi w ręce funkcjonariuszy z Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie. Będzie nim prześwietlanych większość przesyłek pocztowych, które trafiają do nas spoza Unii Europejskiej – wskazał cytowany w komunikacie dyrektor IAS w Lublinie Artur Krukowski.
Rentgen zostanie zakupiony za ponad 3,5 mln zł w ramach projektu „Wzmocnienie zdolności operacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej”.