Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Artem Podrez / Pexels

Nowe zasady przeglądu technicznego pojazdów od 1 listopada. Co się zmieni?

2022-11-07 11:52

Od 1 listopada dla wielu kierowców zmienią się zasady wykonywania przeglądu technicznego pojazdów. Co się zmieni dla właścicieli samochodów i jakie dodatkowe rzeczy będą sprawdzane w samochodach dowiecie się z naszego artykułu. O tych zmianach warto wiedzieć.

Nowe zasady wykonywania przeglądu technicznego pojazdów. Co się zmieni?

Już od 1 listopada właściciele samochodów muszą liczyć się, z tym, że wizyta na przeglądzie będzie nieco inna, niż do tej pory. Już wkrótce wejdzie w życie nowa klasyfikacja wykrytych usterek oraz obowiązek wykonania diagnostyki systemu eCall. Chociaż z pozoru to niewielkie zmiany to jednak w praktyce mogą one utrudnić życie właścicielom samochodów. Od pierwszego listopada stacje diagnostyczne będą miały nowe obowiązki. Nowe przepisy dotyczące obowiązkowych badań technicznych pojazdów zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury we wrześniu. Co się zmieni?

  • Obowiązkowa weryfikacja działania systemu eCall

Podczas obowiązkowego przeglądu technicznego samochodu diagnosta w warsztacie będzie musiał zweryfikować działanie systemu eCall. Jest to europejski systemie szybkiego powiadamiania służb o wypadkach drogowych lub kolizjach. System eCall instalowany jest w samochodach wyprodukowanych po 31 marca 2018 r. Kontroli tego systemu nie można dokonać w dowolnym warsztacie, ponieważ kontroli działania systemu eCall należy dokonać przy użyciu interfejsu elektronicznego z oprogramowaniem, które obsługuje pojazdy konkretnej marki. Co to oznacza? System eCall mogą sprawdzić tylko autoryzowane stacje ASSO.

  • Nowa klasyfikacja usterek w samochodach

Drugą zmianą w przeglądach pojazdów, która wejdzie w życie 1 listopada, jest nowa klasyfikacja wykrytych usterek. Dotychczas wykryte podczas przeglądu usterki w samochodach były dzielone na „drobne”, „istotne” oraz „stwarzające zagrożenie”. Od listopada diagności będą dzielić usterki na „drobne”, „poważne” i „niebezpieczne”. Ta niewielka zmiana jest jednak bardzo istotna dla właścicieli samochodów, ponieważ wykrycie usterki poważnej i niebezpiecznej będzie oznaczało dla nas konieczność powtórzenia przeglądu po dokonaniu napraw.