Jak przekonuje dr hab. Jerzy Matyjasek, z Katedry Fizyki Teoretycznej na UMCS – polski wkład w astronomię nie ogranicza się do tego jednego mieszkańca Torunia.
- Po Koperniku przez jakiś czas niewiele się działo, ale w XVII w. pojawił się również taki sporny astronom, ponieważ gdańszczanin, piwowar Jan Heweliusz - mówi Matyjasek. - Bardzo znana postać, budował największe w tamtych czasach teleskopy, opracował bardzo dokładne jak na tamte czasy mapy Księżyca.
To w Polsce powstała pierwsza katedra geofizyki (na Uniwersytecie Jagiellońskim), a pierwszym naukowcem, który dowiódł istnienia planet poza Układem Słonecznym jest Aleksander Wolszczan. Współcześnie, Polska może się pochwalić głównie teoretykami astronomii.
Przy okazji rozszerzenia list świąt narodowych, rozmawialiśmy z mieszkańcami Lublina. Pytaliśmy ich, jakich polskich naukowców znają, oraz co sądzą o nowym święcie w trakcie roku. Posłuchaj:
Przypomnijmy, że po raz pierwszy nowe święto – Dzień Nauki Polskiej – będziemy obchodzić 19 lutego. Niestety ten dzień nie będzie wolny od pracy. Dlaczego?
Dzień Nauki Polskiej będzie zaliczany jako tzw. święto państwowe (narodowe). Nie każde takie święto jest automatycznie dniem wolnym od pracy. W ciągu roku są jedynie 3 daty, w trakcie których możemy cieszyć się wolnym. Chodzi o 1. maja, 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) oraz 11 listopada (czyli Narodowe Święto Niepodległości).