Pracownia plastyczna w lubelskim skansenie

i

Autor: Muzeum Wsi Lubelskiej/materiały prasowe

Nowe miejsce w lubelskim skansenie. Powstała tu pracownia plastyczna

2022-11-23 10:55

W Muzeum Wsi Lubelskiej powstała pracownia plastyczna, dla której szczególne znaczenie ma sztuka ludowa. Pierwsze zajęcia odbędą się tu już pod koniec tygodnia.

Pracownia plastyczna w lubelskim skansenie będzie miejscem, które zdominuje sztuka ludowa. Ma się to stać w trakcie warsztatów, jakie będą tu organizowane.

– Jest to przestrzeń, gdzie można zatrzymać się na dłuższą chwilę i pochylić się nad szeroko pojętą sztuką ludową tworząc w efekcie własne dzieła czerpiące z historii. To miejsce otwarte na ludzi, w którym tradycja inspiruje do twórczości, otwarte na kreatywne spotkania i wymianę doświadczeń – zachęca Dagmara Karpińska z działu edukacji i promocji Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Jakie warsztaty zaplanowano?

Pierwsze warsztaty w ramach pracowni plastycznej zaplanowano już na niedzielę (27 listopada) w godz. 10-12. Jak informują organizatorzy, będą to zajęcia inspirowane haftem krzczonowskim. Warsztaty te będą kontynuowane także 4 grudnia o tej samej porze. W ich trakcie uczestnicy będą mogli odwzorować tradycyjny wzór z mankietu koszuli krzczonowskiej dzięki wykorzystaniu haftu krzyżykowego i filcu. W tych zajęciach mogą wziąć udział jedynie dorośli.

Z kolei 18 grudnia w godz. 10-12 i 13-15 odbędą się warsztaty z tworzenia ozdób choinkowych. Będą one jednak wyjątkowe, bo wzorowane na ozdobach, które znajdują się w zbiorach muzeum, a także w przedwojennej prasie. Na te zajęcia nie obowiązują ograniczenia wiekowe.

Wszystkie warsztaty będą prowadzone w budynku szkoły z Bobrownik.

Muzeum zapewnia materiały niezbędne do wykonania prac. Dzieła powstałe podczas warsztatów pozostają własnością uczestników zajęć.

Jak wziąć udział w warsztatach?

Udział w warsztatach jest płatny. Za zajęcia inspirowane haftem krzczonowskim należy zapłacić 60 zł (cena za dwa spotkania), zaś za warsztaty z tworzenia ozdób choinkowych – 30 zł. W cenie uczestnictwa mieszczą się materiały i narzędzia potrzebne do wykonania poszczególnych prac oraz bilet wstępu do muzeum. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują wcześniejsze mailowe zapisy pod adresem: [email protected]. W treści maila należy podać rodzaj warsztatów oraz imię i nazwisko osoby chcącej w nich uczestniczyć.

Szczegółowe informacje oraz cennik poszczególnych zajęć znajduje się na stronie skansen.lublin.pl.