GALERIA

Nowa mozaika w Lublinie. „Warunek cudu” przedstawia żydowski bączek do gry w trakcie święta Chanuki. ZDJĘCIA

2024-11-21 16:40

W Lublinie można już podziwiać nową wielkoformatową mozaikę. „Warunek cudu”, bo taki jest tytuł dzieła, przedstawia drejdel, czyli żydowski bączek do gry na święto Chanuki. Zobaczcie zdjęcia z jego odsłonięcia!

Nowa mozaika w Lublinie

W czwartek (21 listopada) w Lublinie odsłonięte zostało najnowsze mozaikowe dzieło w przestrzeni miasta, czyli „Warunek cudu”. Przedstawia ono drejdel – żydowski bączek przeznaczony do gry podczas święta Chanuki. Obok drejdela widnieje też mozaikowy napis „Lublin Europejska Stolica Kultury 2029” oraz kod QR, który przekierowuje na stronę internetową pomysłodawcy projektu „Mozaikowe miasto”. Nowa mozaika została odsłonięta na ścianie jednego z budynków przy ul. Targowej i jak się okazuje, ani adres, ani temat dzieła nie jest przypadkowy.

W tym miejscu była dzielnica żydowska, dlatego temat tej pracy jest też żydowski. Mozaika przedstawia bączek, w który gra się podczas święto Chanuki, a nazywa się on drejdel. Ten bączek ma cztery strony i cztery litery, które w tym bączku stoją obok siebie, choć w oryginalne tak nie jest – wyjaśniała ukraińska artystka Inga Levi, autorka mozaiki.

Litery, o których mowa, to pochodzące z alfabetu hebrajskiego: נ‬ (nun) — nisht («Nic»), ג‬ (gimel) — gants («wszystko»),ה‬ (hej) — halb («połowa»), ש‬ (szin) — shtel ayn («włożyć»), które określają przebieg gry w drejdla. Tworzą one pierwsze litery zdania „zdarzył się tam wielki cud”. Jest to nawiązanie do wydarzeń z II w. p.n.e., kiedy Żydzi odzyskali swoją świątynię z rąk opresorów. Wówczas zapalili lampę, jednak ilość oleju, jaką mieli, mogła wystarczyć zaledwie na jeden dzień świecenia. To właśnie wtedy zdarzyło się coś niezwykłego – w cudowny sposób lampa świeciła aż przez osiem dni, które wystarczyły na to, by do świątyni udało się dostarczyć więcej oleju.

To nie garaż... to czytelnia! Wyjątkowa mozaika w centrum Szczecina

– Dla mnie jest to też skojarzenie z wojną, którą mamy teraz w Ukrainie z rosyjskim agresorem. Przez trzy dni wojska rosyjskie chciały zdobyć Kijów, ale tu też stał się cud i im się nie udało, a Ukraina walczy już prawie od trzech lat – mówiła Inga Levi.

W Lublinie tworzy się „Mozaikowe miasto”

Jak już wspomnieliśmy, „Warunek cudu” powstał w ramach „Mozaikowego miasta”, czyli trzyletniego polsko-ukraińskiego projektu poświęconego mozaice w architekturze. Uczestniczą w nim artystki z Polski i Ukrainy, które tworząc nowe mozaiki w przestrzeni Lublina, nawiązują do już istniejących dzieł.

– Chciałbym bardzo podziękować miastu Lublin, które w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2029 włączyło się w realizację tej instalacji oraz Warsztatom Kultury, które dały nam przestrzeń do pracy nad tą mozaiką – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Zieniuk, prezes Zarządu Fundacji Kultura Enter, pomysłodawcy projektu.

Jak dodał, w ramach akcji co roku na terenie Lublina powstanie nowa wielkoformatowa mozaika. – W przyszłym roku autorką nowej mozaiki będzie lubelska artystka Paulina Garbiec zapowiedział Zieniuk, zaznaczając, że lokalizacja kolejnego dzieła nie jest jeszcze znana.

Zobaczcie zdjęcia z odsłonięcia tegorocznej mozaiki – „Warunek cudu”!