Najgoręcej jest w kalifornijskiej Dolinie Śmierci, gdzie w niedzielę termometry wskazywały 53,9 stopnia Celsjusza - poinformowała Krajowa Służba Pogodowa (NWS). W Dolinie Śmierci odnotowano w 1913 roku najwyższą temperaturę na Ziemi w historii pomiarów - 56,7 stopnia Celsjusza.
W Las Vegas w Nevadzie w niedzielę odnotowano blisko 47 stopni C. Zwykle zatłoczone ulice miasta zdawały się być mniej wypełnione ludźmi, a ochroniarze pilnowali fontann przed kasynami i hotelami, by zapobiec wskakiwaniu do nich ludzi - przekazał serwis BBC.
W El Paso w stanie Teksas od ponad miesiąca temperatury wynoszą 38 stopni i więcej. W Phoenix w Arizonie od 17 dni utrzymuje się powyżej 43 stopni; w niedzielę temperatura wyniosła 45,5 stopnia.
Upał ma trwać, a władze USA ostrzegają, że dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze są narażone na dolegliwości związane z ekstremalnie wysokimi temperaturami. Mobilne kliniki informują o leczeniu bezdomnych, którzy cierpią z powodu poparzeń trzeciego stopnia. Budynki użyteczności publicznej w części Kalifornii i Nevady zostały przekształcone w „centra chłodzenia”, w których obywatele mogą schronić się przed upałem.
W międzyczasie mieszkańcy innych części Stanów Zjednoczonych przygotowują się na gwałtowne burze i powodzie, a nad północno-wschodnie stany może nadciągnąć kolejna fala powietrza złej jakości z powodu trwających w Kanadzie pożarów lasów.
Nie tylko USA walczy z upałami
W Chinach sytuacje też jest bardzo trudna. W miasteczku Sanbao, na północnym zachodzie kraju, odnotowano w niedzielę rekordową dla ChRL temperaturę 52,2 stopnia Celsjusza - podały państwowe media. Tym samym rozpiętość temperatur w okresie pół roku w tym kraju przekroczyła 100 stopni C.
Poprzedni rekord ciepła wynoszący 50,3 stopnia zanotowano w 2015 roku w okolicy wyschniętego jeziora Ayding w najniżej położonym punkcie Chin - ponad 150 metrów p.p.m.
Drastyczne wahania temperatur na przestrzeni roku nie są w Chinach czymś niezwykłym, jednak przybierają na sile. W styczniu w Mohe, w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang, zarejestrowano rekord zimna - minus 53 stopnie C.
Od tygodni ulewne deszcze i fale upałów nawiedzają ChRL i inne regiony Azji; odnotowano liczne ofiary i zniszczenia.
Do Chin w poniedziałek przybył specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry. Ma się on spotkać z Xie Zhenhua, specjalnym przedstawicielem rządu ChRL ds. zmian klimatu. Oba państwa chcą na nowo podjąć wysiłki na rzecz walki z globalnym ociepleniem.
Zobacz także: Wszyscy pojechali nad wodę! Taka była niedziela nad jeziorem Białka