O nietypowym odkryciu pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie powiadomiła jedna z osób zatrudnionych w szpitalu. Z jej relacji wynika, że lekarze pracujący w placówce w latach powojennych wspominali o tym, że składowane na tym terenie obrobione bloki kamienne są pozostałościami po rozebranym lubelskim pomniku Nieznanego Żołnierza, który stanął w okresie międzywojennym na Placu Litewskim. Odkryte na terenie Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie bloki są wysokie na około 40 cm, a ich powierzchnie wahają się między 70 x 90 cm, a nawet 180 x 90 cm.
Oględziny znaleziska zostały przeprowadzone przez pracowników WUOZ. Na miejscu okazało się, że ocenienie, czy znalezione bloki faktycznie tworzyły niegdyś pomnik Nieznanego Żołnierza, nie jest możliwe od razu, m.in. dlatego, że wszystkie są gładkie - nie ma na nich żadnych inskrypcji. Ale to niejedyne utrudnienie w ich weryfikacji.
Polecany artykuł:
- Jak dotąd wciąż niewiele wiemy, jak wyglądał pierwszy lubelski pomnik Nieznanego Żołnierza. Znana nam fotografia ukazuje ów pomnik tonący w kwiatach i wieńcach… Nie odnaleziono dokumentów w sprawie okoliczności i daty usunięcia płyty - czytamy na faebookowym profilu Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Pracownicy WUOZ będą teraz pracować nad ustaleniem, czy znalezione bloki tworzyły pomnik Nieznanego Żołnierza.